لمینت

لمینت دندان چیست؟

بسیاری از افراد مشتاق داشتن دندان های زیبا هستند و نباید دندان های بد رنگ و بدفرم داشت تا این زیبایی بوجود آید و برخی افراد از این زیبایی محروم هستند و باید دندان هایشان ترمیم شود و این معجزه ی زیبایی با درمان لمینت ممکن بوده و باعث زیبا شدن دهان و لبخند می شود.

لمینت چیست و در چه افرادی مناسب بوده :

 یک لایه ی همرنگ دندان ها بوده که باعث اصلاح فرم و رنگ دندان ها شده و اگر دندان ها با فاصله درکنار هم باشند فاصله را بسته و بر روی دندان هایی که شکستگی دارند انجام میگیرد .

انواع لمینت دندان و تفاوت آن ها:

 لمینت به دونوع تقسیم می شود که بر اساس جنس و ساخت متفاوت بوده:

 • لمینت سرامیکی: مقاومت بیشتری نسبت به لمینت های کامپوزیتی دارند و ثبات رنگ بیشتری در مقایسه با کامپوزیت ها دارند و دارای ظاهر زیباتری هستند.
 • لمینت کامپوزیتی: ثبات رنگ این نوع لمینت کمتر است ولی قیمت آن ها ارزان تر بوده و تراش کمتر دندان را از جمله مزیت هایش میتوان دانست. ونیرها از جنس سرامیک هستند و در لابراتور ساخته میشوند که به آن ها سرامیکی گفته شده. ونیری که از جنس کامپوزیت است در مطب به صورت مستقیم ساخته میشود که به آن کامپوزیتی گفته شده.

شرایط درمان لمینت چیست:

 چه افرادی میتوانند از لمینت استفاده کنند و این درمان زیبایی را انجام دهند؟

باید بدانید که لمینت مشکلات دندان های قدامی را آن هم در صورتی که دندان ضایعات زیادی نداشته باشد رفع کرده پس فقط درمان در حیطه ی مینای دندان بوده . یکی از شرایط مهمی که باید بدان توجه شود نبودن عادت های دهانی بیمار است، مثلا دندان قروچه میتواند باعث شکستگی دندانی که لمینت شده شود و به مرور زمان به آن آسیب وارد کند.

تراش دادن دندان در طی درمان  

تراش دادن دندان فرد بستگی به شکل و طرح اولیه ی دندان و چگونگی وضعیت دهانی فرد دارد و در مواقعی شاید تراش دادن دندان نیازی نباشد ولی در مواردی باید دندان تراش داده شود که این کار باید با ظرافت بسیار انجام گیرد و حجم کمتری از دندان را تراشید.از جمله عوارضی که برای درمان لمنیت هست شامل:

 1. حساسیت های مدت دار بعد از درمان : درمان لمینت هم مانند بقیه ی درمان های ترمیم دندان با حساسیت گرما و سرما روبروست اما بعد از مدت زمانی این حساسیت از بین می رود.
 2. شکستگی دندان لمینت شده: برای اینکه طول عمر دندان درمان شده بالا رود باید فرد از ابتدا شرایط درمان را داشته باشد و به درستی انتخاب گردد و به بیماری های دهانی دچار نباشد تا احتمال شکستگی دندان کاهش یابد و یکی از عواملی که طول عمر دندان را بالا میبرد نخوردن غذاهای سفت و گاز زدن به آنها است. اگر دندانی که درمان شده است و به علت های متفاوت با پریدگی و شکستگی همراه شود میتوان در ترمیم کردن آن با لمینت های سرامیکی و یا کامپوزیتی آن را اصلاح کرد.
 3. تغییر رنگ لمینت: خوردن نوشیدنی ها و غذاهای رنگدار و کشیدن قلیان و سیگار و خوردن چای و قهوه به مرور زمان منجر به تغییر رنگ لبه های دندان شده و هرچقدر که این مواد بیشتر مصرف میشوند تغییر رنگ دندان نیز بیشتر شده و تاثیر بیشتری می گذارد.

مراقبت های بعد از لمینت:

بعد از اینکه درمان انجام شد فرد باید مراقبت های دهانی لازم را به عمل آورده و با رعایت کردن بهداشت دندان ها از آسیب رسیدن به آن پیشگیری گردد. اگر نیاز به جرم گیری دندان پیدا شد باید به دندانپزشک خود اطلاع داده که دندانش لیمنت است و اگر جرم گیری را با استفاده از دستگاه انجام می دهد باید احتیاط کامل را انجام دهد . استفاده کردن بی رویه از دهان شویه ها که حاوی فلوراید ها هستند میتواند روی لمینت ها تاثیر گذاشته و قبل از استفاده از دهان شویه به متخصص دندانپزشکی خود اطلاع داده تا بر اساس تجویز دکتر استفاده شود.

طول عمر دندان لمینت شده

در بیشتر موارد افراد سوال می کنند که ممکن است لمینت از دندان جدا شود و یا در مرور زمان پوسیده شود که باید گفت لمینتی که به درستی نصب شود و طراحی دقیقی داشته باشد هیچوقت از دندان جدا نمیشود ولی اگر به درستی نصب و طراحی نشود احتمال جداشدنش وجود داشته. اگر محیط دهان با تغییرات گرما و سرما روبرو شود باعث جداشدن لمینت شده و باید کارهای مراقبتی لازم را انجام داد تا از آسیب رسیدن به آن جلوگیری گردد.

از گاز زدن و جویدن ته دیگ ها و میوه های سفت باید خودداری کرد و مراقبت های لازم آن انجام گیرد تا عمر لمینت دندان افزایش پیدا کند. دندانی که روی آن ترمیم لمینت انجام شده به همان اندازه پوسیده میشود که دندان طبیعی میپوسد و به همان اندازه که به دندان طبیعی اهمیت بهداشتی داده میشود باید به دندان درمان شده نیز اهمیت داد تا سالم بماند.

لمینت به عنوان پوششی است که فقط روی دندان را در بر گرفته و اگر بهداشت دهان رعایت نشود باعث ایجاد پلاک میکروبی و پوسیده شدن آن می شود و باید آن را از پشت ترمیم کرد . در برخی افراد پوسیدگی دندان های جلویی قبلا اتفاق افتاده است و اگر روی دندان های جلویی لمینت انجام شودباعث کم کردن میزان پوسیدگی دندان شده.

لمینت دندان در واقع به منظور ایجاد دندان هایی زیبا و خوش فرم به کار گرفته می شود . افراد زیادی هستند که آرزوی داشتن یک لبخند زیبا به واسطه داشتن دندان هایی بد شکل و رنگ برایشان تبدیل به یک  افسانه شده است. با پیشرفت روز افزون علم پزشکی خوشبختانه در زمینه دندانپزشکی نیز تغییر و تحولات زیادی انجام شده و امروزه با معجزه ای به نام لمینت شما براحتی می توانید دندان هایی زیبا و خوش فرم و خوش رنگ را تجربه نمایید.اما در زیر به تعربف جامع تری در مورد لمینت دندان پرداخته ایم که خواندن آن خالی از لطف نخواهد بود:

قبل از اینکه بخواهیم دقیقا توضیح دهیم که لمینت چیست و اصولا چه افرادی لازم است تا از آن استفاده نمایند و شاید مهمترین سوالی که در ذهن شما هم آمده است قیمت لمینت دندان چقدر است و.ابتدا توضیح خواهیم داد که آیا لمینت دندان آسیبی به دندان ها می رساند یا خیر ؟

موادی هم رنگ با دندان که برای اصلاح فرم دندان ها و همچنین بستن بخش هایی که بین آنها فاصله افتاده و حتی برای هم رنگ کردن بخش هایی از دندان مورد استفاده قرار می گیرد را لمینت می گویند.لمینت در واقع  از دو جنس ساخته می شود: یا کامپوزیت هستند و در مطب ساخته می شوند و یا از جنس سرامیکی می باشند.با توجه به اینکه توسط لمینت دندان می توان دندان هایی فوق العاده زیبا را ایجاد کرد که در ان کمترین تراش بروی دندان صورت گرفته لذا شاید اولین راه و طرح درمانی در جهت از بین بردن شکل و فرم بد دندان چیزی جز لمینت نباشد.

اما سوال دیگری که مطرح می شود این است که میان لمینت کامپوزیتی و مدل سرامیکی چه تفاوت هایی می تواند وجود داشته باشد؟ اینگونه می توان گفت که در واقع لمینت دندان که از جنس سرامیکی ساخته شده است دارای مقاومت بالاتری بوده و همچنین دارای ثبات رنگ بیشتری نسبت به مدل کامپوزیتی خود دارد. در واقع می توان گفت مدل سرامیکی نسبت به مدل کامپوزیتی دارای زیبایی بیشتری است.

قیمت لمینت دندان این روزها بسیار بستگی به مواد اولیه آن دارد و اینکه با چه کیفیتی این مواد ارائه می شود. شما نیز قبل از اینکه تصمیم به این کار بگرید حتما با یک دندانپزشک متخصص مشورت های لازم را در این خصوص انجام دهید. لمینت دندان کامپوزیتی دارای ثبات رنگ به تناسب کمتری بوده و کیفیت آن نسبت به مدل سرامیکی کمی پایین تر است برای همین منظور در قیمت نهایی نیز مدل کامپوزیتی ارزان تر است.

اما سوال مهم اینجا است که اصولا چه کسانی شرایط استفاده از لمینت را دارند؟ از این روش در واقع برای از بین بردن مشکلات خفیف تا حالت متوسط دندان های قدامی استفاده می شود.البته شما اگر دارای عادت دهانی خاصی هستید مانند دندان قورچه باید بدانید که این امر موجب از بین رفتن و یا شکستن زودهنگام لمینت خواهد شد.

یکی از مهمترین سوالاتی که در این مورد مطرح می شود این است که در هنگام استفاده از لمینت دندان آیا دندان اصلی را باید تراش داد؟ جواب این سوال باز می گردد که به نوع و شکل و فرم دندانی که قرار است بروی ان کار شود باز می گردد. گاهی نیاز است تا کمی سطح دندان تراش داده شود و گاهی هم ممکن است اصلا نیازی به این کار نباشد.در کل اگر هم  قرار باشد تراشی بروی دندان ها ایجاد شود باید بدانید حجم آن نسبت به زمانی که می خواهید روکش بروی دندان های قرار دهید بسیار کمتر است.

در برخی از تبلیغات ملاحضه می شود که ادعا کرده اند می تواند از روش لمینت به جای درمان ارتودنسی استفاده نمود. این در حالیست که اگر بیمار دارای مشکلات اکلوزالی نباشد و همچنین رشد فکین او به حد نهایی خود رسیده باشد می توان امیدوار بود که از لمینت به جای طرح ارتودنسی استفاده نمود.به نظر میرسد با رعایت دقیق نکات پزشکی می توان با اطمینان خاطر از لمینت دندان به عنوان جایگزینی مناسب استفاده کرد.

همانطور که از روش درمان این پوسته ی زیبایی مطلع هستید باید برای چسباندن لمینت دندان بر روی دندان از تراشیدن یک لایه روی دندان استفاده کرد و در برخی مواقع نیازی به این کار نبوده و لایه ای را از روی دندان برنمیدارند ولی در اکثر اوقات مجبور به این کار میشوند تا سطح دندان را صیقلی و مناسب کرده و اگر رنگ تیره ای داشته باشد باید کاملا از روی دندان برداشته شود.

اینکه این درمان تا چه میزانی عوارض دارد بستگی به بیمار داشته که چه نوع دندانی دارد و بر طبق آن این درمان انجام میشود. دندانپزشک با انجام دادن پوشش مناسب بر روی دندان از عوارض آن کاسته و به حفظ و نگهداری دندان کمک کند. اما اگر لمینت به درستی روی دندان قرار نگیرد باعث پوسیدگی زودهنگام شده و طرح درمان باید کامل شود تا این لمینت روی دندان با مشکل مواجه نشود.

قبلا گفتیم که لمینت به دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی تقسیم می شود:


لمینت دندان سرامیکی :

 لمینت دندان سرامیکی شامل یک لایه ی نازک است که حدود ۲ میلیمتر می باشد و  از جنس پرسلن چینی ساخته شده که از سرامیک خاصی است و بعد از اینکه با تراشیدن دندان روی آن چسبانده میشود بعد از قالبگیری در لابراتور ساخته شده و در قسمت جلویی دندان قرار گرفته.

لمینت دندان کامپوزیتی:

 برای بکار گذاشتن این نوع پوسته نیازی به قالب گرفتن و لابراتور نیست و شاید نیازی هم به تراشیدن دندان نباشد و به صورت مستقیم کامپوزیت را با استفاده از اشعه  روی دندان می چسبانند و به صورت لایه ای محافظ روی مینای دندان قرار می گیرد. در مواردی که دندان ها با شکستگی و ترک های ریز یا تحلیل رفتن مواجه باشند استفاده از لمینت دندان کامپوزیت میتواند از آسیب دیدگی جلوگیری کرده و به عنوان محافظ روی دندان های آسیب دیده را گرفته و برای مینای دندان مفید باشد. به منظور افزایش طول عمر لمینت ها از تکنیک های روز دندانپزشکی با کیفیت بالا استفاده می کنند تا جلوه ی طبیعی و به همان مقدار کارایی بالا را ارائه دهند زیرا بعد از انجام درمان دندان ها بسیار خوش فرم و مرتب و خوش رنگ میشوند و از درخشندگی خاصی در هنگام لبخند زدن و حرف زدن برخوردار میشود که بسیار قابل دید است و زیبایی خاصی داشته که با ظاهر قبلی بسیار متفاوت است.

این پوسته ی نازک میتواند با دو مواد خاص ساخته شود تا روی سطح خارجی دندان گذاشته شود و بعد از آن باند شود. اگر از لمینت کامپوزیتی استفاده میشود باید برای پرکردن دندان نیز از همان رنگ استفاده کرد و مدت درمان بیشتر میشود تا بتواند بر روی دندان ها کار کند تا بر اساس شکل و فرم صورت این هماهنگی را انجام دهد و با توجه به تجربه ای که دندانپزشک دارد میتواند در یک جلسه از درمان دندان ها را ردیف کند و بعد از آن با رعایت کردن بهداشت دهانی درمان را موفق کند زیرا در صورت رعایت نکردن بهدشت در کوتاه مدت این درمان شکست خورده و با لکه هایی بر روی دندان روبرو خواهد شد و باعث پوسیدگی هایی شده و شاید استفاده نکردن از مواد مرغوب در این نوع لمینت دندان منجر شود.

مواقع استفاده از لمینت دندان :

 • اگر دندانی تغییر رنگ زیادی دیده باشد و نمای دندان فرد را زشت کرده باشد و این تغییر رنگ میتواند از مواد غذایی و سیگار یا نوشیدن قهوه و یا ضرب دیدگی یا عصب کشی ناقص بوجود آمده باشد .
 • اگر دندان ها ترک خورده باشند و لبه های شکسته ای داشته باشند برای یکدست کردن و فرم بخشیدن به ترتیب آن ها کاربرد داشته.
 • کاهش دادن فاصله ی بین دندان ها در صورت نیاز.
 • تصحیح کردن طرح لبخند بر اساس تقاضای بیمار.
  • درمان نامرتبی های جزئی دندان های فک جلویی میتوان لمینت دندان را بکار گرفت.

معایب لمینت دندان

به این دلیل که لمینت به صورت لایه ی بسیار نازکی با استفاده از چسب و باند بر روی سطح دندان برش داده شده نصب میشود قابل جداسازی است. اگر شکسته شود باید به نزد دندانپزشک مراجعه گردد تا ترمیم لازم به صورت مجدد انجام گیرد و در این صورت قیمت لمینت دندان افزایش پیدا کرده . یکی از ترس های عمده ی بیمارانی که این درمان را انجام میدهند استرس از کنده شدنش است. اگر لمینت از روی دندان جدا شد و یا کنده شد باید آنرا در یک دستمال تمیز قرار داد و به نزد دکتر رفت تا درصورتی که امکان دارد آنرا مجددا نصب کند.

بعد از اینکه این درمان روی دندان انجام گرفت دیگر قابل برگشت نبوده زیرا قسمتی از دندان ساییده شده و با تراشیدن آن حالت اولیه را ندارد و نمای زیبایی آن کاسته شده . لمینت به این دلیل که باعث زیبایی شکل دندان میشود بیمار حالت اولیه و قبلی دندان خود را فراموش میکند و در مواردی حتی ممکن است که از یاد برده باشد که روی دندانش این پوسته بکار رفته است و با زیبا سازی ظاهر لبخند بیمار افزایش پیدا کرده و باعث شادی و اعتماد بنفس فرد شده .

از درمان های متعدد زیبایی لمینت ونیر است که با قیمت های مختلفی انجام میگیرد و با زیباتر کردن دندان های قدامی به صورت طبیعی و هم رنگ با بقیه ی دندان ها طرح لبخند را ایده آل کرده و به اصلاح امروزه آن را هنرپیشه ای کرده . برخی از مراجعه کنندگان تمایل به کسب اطلاع از لمینت و قیمت لیمنت دندان و نوع درمان دارند و اینکه مزایا و معایب آنرا مورد بررسی قرار دهند و اینکه آیا واجد شرایط لازم برای انجام این نوع ترمیم هستند یا نه !

در توضیح اینکه لمینت یا ونیر دندانی را نوعی لایه ی نازک گویند که به سطح دندان چسبیده میشود و باعث نمادار شدن دندان ها شده و آن را طبیعی و شفاف میکند .  قابل ذکر است که دندان طبیعی دارای ۳ قسمت مینا ، عاج و پالپ که بافت زنده نیز گفته میشود تشکیل شده و این مینای دندان به صورت شیشه ای عاج را در بر گرفته و آنرا پوشانده است و برای بکار گذاشتن این پوسته روی دندان باید مینای دندان را تراش داد و تا حدی از آن را برداشت تا بتوان ونیر را بر آن چسباند تا نمای طبیعی بدهد و شفاف و صیقلی شود.

چه کسانی نمیتوانند درمان لمینت را انجام دهند

انجام دادن درمان های زیبایی برای افراد تجویز نمیشود و اگر لثه ها عفونی باشد و اگر دندان های تحلیل یافته ای داشته باشند و یا طول دندان ها بیش از حد کوتاه باشند یا مینای دندان از بین رفته باشد و پوسیدگی های شدید داشته باشند نمیتوان با تخریب روبرو باشد و لمینت تجویز نمیشود و نمیتوان از این پوسته استفاده کرد.

دوام این روش‌ها به این صورت است که در روش ارتودنسی اگر خوب انجام شود نتیجه همیشگی است، اما در روش باندینگ کامپوزیت و لمینت چینی در صورتی که خوب نگهداری و مراقبت شوند دوام خوبی دارند. این دوام به موادی که استفاده می شود، کار دکتر و میزان مراقبت متقاضی بستگی دارد. باندینگ کامپوزیت در یک جلسه و در دهان بیمار انجام می شود،اما روش لمینت زمان می برد.
مواردی که بر قیمت لمینت دندان تاثیر می گذارد

 1. سازمان ها و بیمه های درمانی مختلف که طرف قرار داد هستند
 2. میزان تعرفه های دندانپزشکی
 3. لیست و برنامه دندانپزشکان
 4. تجربه و سابقه ی کاری دندانپزشک
 5. تجهیزات و مرغوبیت لوازم و مواد کار

چه افرادی متقاضی لمینت هستند :

افراد زیادی هستند که از وضعیت دندانی خود راضی نیستند و برای داشتن زیبایی و لبخند خود متقاضی درمان لمینت هستند. هرچقدر که این درهم ریختگی های دندانی بیشتر باشند مشکلات درمانی نیز بیشتر شده . یکی از علت های اساسی برای تقاضای لمینت درهم بودن دندان های جلویی است که هنگام صحبت کردن و یا خندین دیده شده و منظره ای ناخوشایند را به چهره ی فرد میدهد .

در مواردی که تمیز کردن فاصله ی بین دندانی مشکل باشد و به پوسیدگی و التهاب منجر شده در لثه ی جلویی میتواند آسیب وارد کند و در مواردی صحبت کردن را با مشکل روبرو میکند و برای درمان این نوع مشکل باید لمینت بکار برد و در مواردی بعد از آن از روکش ها ی سرامیکی و یا درمان های ارتودنسی کمک گرفت. دسته ای از افراد با مشکل فواصل بین دندان هایشان مواجه هستند و با لبخند زدن این فاصله نمایان شده و این نوع فاصله ی بین دندانی اگر از نوع متوسط و خفیف باشد شاید نیاز نباشد ولی اگر فاصله ی زیادی داشته باشد و یا فاصله ی بسیار کمی باشد که باعث روی هم رفتگی دندان های جلو شود برای درمان باید از ارتودنسی و بعد از روکش استفاده کرد و برای از بین بردن لک ها و بد رنگیها نیز از لمینت استفاده کرد. افرادی که دندان هایشان به سرعت رنگ میگیرند باید لمینت بکار برد زیرا در این دسته دندان ها درمان با بلچینگ موفقیت آمیز نبوده و با استفاده از لمینت میتوان سطح آن را صیقلی کرد و کاربرد بیشتر آن در دندان های فک بالایی جلو است و اگر روی دندان های پرشده رنگ های خوبی از مواد پرکردنی نباشد میتوان آن ها را برداشت و با استفاده از این پوسته آن ها را به صورت یکدست پوشش داد و یکی دیگر از موارد قابل درمان کوتاه بودن دندان هاست که میتوان با پوسته ی لمینت به راحتی رفع شوند.منبع :   drsojodi.com

لمینت دندان چیست؟

تعریف لمینت دندان : پوسته هایی ظریف و شیشه ای شکل و در عین حال با استحکام بسیار بالا می باشند که برای پوشاندن و بهبود سطح رویی دندانها به کار می رود. مهم نیست که تا چه حد دندانهای شما ظاهر نازیبا و بهم ریخته ای داشته باشند.شما میتوانید با لمینت، آمیزه ای از هنر و زیبایی  را برای لبخند و دندانهای  خود خلق کنید همانند مرواریدی درخشان.

آیا لمینت دارای استحکام است؟

اگر دندانپزشک و تیم لابراتواری ایشان دارای تجربه و مهارت بالایی باشند ،حتی نازک ترین لمینت ها هم هرگز نمی شکنند.

استحکام لمینت به چه عواملی بستگی دارد؟

 1. ارزیابی دقیق متخصص زیبایی از آرایش و چیدمان دندانها 
 2. رابطه بسته شدن دو فک و میزان درگیری و همپوشانی دندانها
 3. اندازه لمینت نسبت به دندان
 4. استفاده از نانو ذرات جدید
 5. استفاده از لمیتهای مختلف با توجه به  موقعیت های دندانی و فکی هر بیمار (عدم استفاده از یک نوع لمینت برای همه افراد)
 6. میزان رعایت بهداشت فردی
 7. میزان تراشی که باید برای هر دندان در نظر گرفت.(همه دندانها به یک نسبت نباید تراش داده شوند و برخی اصلا نیازی به تراش ندارند)

آیا به تراش دندان نیازی است؟

بسیاری از بیماران نگران تراش دندانهای خود میباشند. باید گفت امروزه با به کارگیری نانو ذارت جدید و نوع سمان یا چسب های ارتقا یافته برای لمینتو نیز به کارگیری نرم افزارطراحی لبخند ،میتوانید قبل از شروع درمان خود، از نوع درمان و میزان تراش دندانهای خود آگاهی یابید.

در بسیاری از موارد اگر میزان تخصص و تجربه متخصص زیبایی و تیم لابراتواری او در سطح بالایی باشد ، نیازی به تراش دندانها نیست و با استفاده از لومینیرز و لمینت کانتکت لنز contact lens ، می توان در عین حفظ مینای دندان از تراش دندان خودداری نمود.

عواملی که بر قیمت لمینت دندان تاثیر میگذارد؟

 1. میزان تراش دندان (حداقل تراش دندان و حفظ مینای دندان)
 2. مقدار زمانی که هر متخصص زیبایی برای تراش دندان صرف می کند(به عنوان مثال برای تراش یک دندان کانین به زمان بیشتری نیاز است)
 3. دقتی که برای تراش دندان باید داشته باشد تا بدون آسیب به دندان باشد.
 4. قرینه بودن فرم دندانها پس از تراش 
 5. در نظرگرفتن نوع تراش با توجه به نوع لمینت برای هر فرد که اختصاصی می باشد.
 6. انتخاب نوع ماده قالبگیری برای حداکثر دقت و زمانی که برای ست شدن (setting time)هر ماده باید در نظر گرفته شود تا تغییرات ابعادی نداشته باشیم(در اثر تغییرات ابعادی نمی توان لمینت ایده آل و کاملا
  منطبق بر دندان ساخت
 7. نوع شفافیت و ترکیب رنگ در یک لمینت و درخشندگی و فرم و رنگ طبیعی لمینت که دقیقا مانند دندان به نظر برسد. به همین منظور قیمت لمینت دندان از هر واحد ، 750 هزارتومان تا1650000 تومان می تواند متغیر باشد.

جایگزین شدن لمینت به جای ارتودنسی؟

در برخی از تبلیغات ادعا شده که لیمنت کردن میتواند جایگزینی برای ارتودنسی کردن باشد . که باید گفت با توجه به اینکه ارتودنسی عوارضی را بر روی دندان ها گذاشته و با تحلیل دادن ریشه ی دندان ها شده و در برخی موارد با مشکلات قبلی بازگشت شده و اگر براکت های روی دندان ها برداشته شوند به حالت قبلی بازگشته انجام دادن لمینت میتواند جایگزینی برای ارتودنسی باشد زیرا مدت زمان کمتری را برده و درمان خوبی است.

آیا لمینت به مرور زمان رنگ می گیرد ؟

باید گفت پوسته ی لمینت نیز مانند دندان طبیعی بوده و با خوردن مواد غذایی رنگدار تغییر رنگ داده ولی این نوع حالات ارتباط مستقیم با جنس و ساخت لمینت داشته و اگر از مواد خوب و مناسب و مرغوب ساخته شده باشد بسیار سخت تر رنگش تغییر میکند و نوع درمانی که انجام گرفته نیز موثر بوده و بعد از آن بهداشت فردی دهانی اصل اساسی را به خود اختصاص داده و با رعایت کردن بهداشت دندان ها میتوان از تغییر رنگ آن پیشگیری کرد.

اگر فردی سیگار میکشد یا قهوه و مواد رنگ دار وارد دهان خود میکند بی شک تاثیر بسزایی در تغییر رنگ ای پوسته داشته و باید به خوبی مراقبت های روزانه را انجام دهد و هرساله به پزشک معالج خود مراجعه کند و در صورت بروز مشکل آنرا پیشگیری و درمان کرد.

آیا با پروتز متحرک می توان دندان ها را لمینت کرد؟

با پروتز متحرک نمی توان لمینیت گذاشت، باید به جای پروتز متحرک ایمپلنت گذاشته شود، تا بتوان بقیه دندانها را لمینیت کرد. آسیب پروتز متحرک به لمینیت به علت عدم ثبات پروتز متحرک و کلاسپهای(چنگکها) پروتز روی دندانهای پایه می باشد.

آیا لمینت دندان برای دندان های آهکی توصیه می شود؟

بله انواع لمینت دندان بر روی دندان های اهکی قابل اجرا است.

آیا لمینت دندان برای دندان های پایین هم استفاده دارد؟

بله. در صورتی که رابطه فکی شما اجازه بدهد امکان استفاده از لمینت روی دندان های پایین هم ممکن است.

آیا لمینت دندان باعث بوی بد دهان می شود؟

خیر. اما لمینت هم مثل خود دندان نیاز به مراقبت دارد. البته در صورتیکه به طور صحیح انجام نشود یعنی ارتباط آن با لثه و دندانهای مجاور درست نیاشد باعث بوی بد دهان می شود. توضیح کامل در قسمت عوارض لمینت کامپوزیتی می باشد.

آیا دندان شیری قابل لمینت کردن است؟

خیر.امکان لمینت کردن دندان شیری نیست و به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

چرا قیمت لمینت در کلینیک های مختلف دندان پزشکی متفاوت است؟

با توجه به متخصص یا عمومی بودن دندانپزشک، نوع سرامیک مورد استفاده، هزینه لابراتواری که لمینت را می سازد و نوع سمان(چسب) مورد استفاده، رنج قیمتی وجود دارد.

انواع لمینت دندان در مقابل شکستگی و پریدگی چقدر مقاوم هستند؟

انواع لمینتهایی که از سرامیک نوع IPS Empress بیشتر در مقابل شکستگی مقاومند و تستحکام کاملا قابل قبولی دارند.

برای لمینت سرامیکی تا چند میلی از دندان سالم تراشیده میشود؟

حدود یک و نیم میلیمتر. در صورت بروز حساسیت بر روی دندان ها پس از تکمیل لمینت رفع می شود.

ارتودنسی یا لمینت؟ هرکدام در چه شرایطی توصیه می شود؟

اصولا درمان نامنظمی دندانها با توجه به شدت آن به ترتیب لمینت (ونیر) کامپوزیتی، لمینیت سرامیکی و نهایتاً ارتودنسی می باشد. در نامنظمی های کمتر که نیاز به تراش وسیع دندان نمی باشد، روشنتر کردن دندانها و یا تغییر فرم آنها از ونیر کامپوزیتی استفاده می شود. در نامنظمی های شدیدتر که بدون تراش دندانها قابل انجام نیست از لمینتهای سرامیکی و در بی نظمی (کراودینگ) هاس شدید از درمان ارتودنسی استفاده می شود.

آیا میشود از لمینت برای بیماری که دارای ناهنجاریهای فکی میباشد استفاده کرد؟

معمولاً ناهنجاریهای فکی به طوری نیستند که بتوان با اضافه کردن کامپوزیت به سطح آنها و یا با تراش اندک لمینیت سرامیکی آنهارا اصلاح کرد. به عبارت دیگر ناهنجاریهای فکی معمولاً نیاز به ارتودنسی و حتی ارتوسرجری (یعنی ترکیب درمانهای ارتودنسی و جراحی فک) دارند و در موارد بسیار اندکی که ناهنجاری در حد جزیی است قابل اصلاح توسط لمینیت کامپوزیتی و یا سرامیکی هستند.

اگر دندان ها نامرتب هستند ایا حتما بایست اول ارتودنسی شوند یا می توان از لمینت هم به عنوان درمان بهره برد؟

در صورتیکه نامرتبی دندانها بسیار شدید نباشد و درمعاینه مشخص شود که با کامپوزیت قابل حل است، نیاز به ارتودنسی نمی باشد و به این ترتیب از درمان طولانی مدت ارتودنسی (معمولا یک و نیم الی دو سال) اجتناب می شود و فرد در یک یا دو جلسه به لبخند دلخواه خود می رسد. اما گاهی این بی نظمی به طوری است که برون ارتودنسی قابل حل نیست و حتی گاهی فقط با ارتودنسی نیز قابل حل نیست و پس از اتمام درمان ارتودنسی بیمار جهت درمانهای زیبایی ارجاع داده می شود.

آیا در دوران بارداری می شود دندان ها لمینت کرد؟

در دوران بارداری هیچ گونه درمان انتخابی دندانپزشکی انجام نمی شود. منظور از انتخابی، نقطه مقابل اجباری و اورژانسی میباشد. در ضمن معمولا در دوران بارداری به علت تغییر هورمونهای بدن مادر، التهاب لثه و خونریزی از لثه ایجاد می شود و در زمان التهاب لثه لمینیت کامپوزیتی انجام نمی شود و از طرف دیگر همین کامپوزیت نیز می تواند علت التهاب لثه بیشتر شود.


منبع:


منبع :     http://drarashrad.com

موردی جهت نمایش وجود ندارد