ایمپلنت

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت دندان، در واقع پایه ای فلزی به شکل پیچ است که درون استخوان فک قرار داده می شود و جنس آن از تیتانیوم خالص می باشد و به منظور نگه داشتن روکش های جایگزین تاج دندان استفاده می شود. پس از اینکه ایمپلنت توسط دندانپزشک درون استخوان فک قرار داده شد، سه تا چهار ماه طول می کشد تا با استخوان سازی سلول های استخوان ساز در سطح ایمپلنت، استخوان فک به ایمپلنت جوش بخورد. پس از این فرآیند، دندان های جدید که از هر لحاظ کاملا به دندان های طبیعی شباهت دارند و شامل دو قسمت تاج و روکش دندان هستند، روی این ریشه های مصنوعی یا همان ایمپلنت ها نصب می شوند. لازم به ذکر است که این گونه دندان ها همانند دندان های طبیعی احساس می شوند.

امروزه بهترین جایگزین برای دندان های از دست رفته، کاشت دندان یا همان ایمپلنت است. باید گفت متاسفانه به دلایل متعددی احتمال اینکه فردی، یک یا چند دندان خود را از دست بدهد زیاد است و دندان های مصنوعی که از قدیم مرسوم بوده است، ظاهر چندان خوشایندی ندارند ولی ایمپلنت ها دقیقا شبیه به دندان طبیعی هستند؛ از طرفی کاشت آنها در فک ساده است و درد و ناراحتی خاصی به همراه ندارد و با سلول های بدن کاملا سازگار است همچنین می تواند تا آخر عمر مورد استفاده قرار گیرد.

داشتن استخوان فک و لثه های سالم برای کاشت ایمپلنت اهمیت زیادی دارد، تا آنجا که اگر مبتلا به سایش دندان ها و یا بیماری هایی از جمله دیابت بوده باشید، ممکن است در کاشت ایمپلنت چندان موفق نباشید. البته در کل میزان موفقیت کاشت دندانی به طور میانگین 95 درصد گزارش شده است.

چند نکته:

بهترین زمان کاشت ایمپلنت بلافاصله بعد از کشیدن دندان می باشد.

خانم ها از سن 15 سالگی و آقایان از سن 18 سالگی مجاز به کاشت ایمپلنت هستند.

در مورد دندان های خلفی بهتر است حدود 6 هفته صبر کرد زیرا این دندان ها معمولا چند ریشه دارند و جایگزینی ایمپلنت بلافاصله بعد از کشیدن دندان به راحتی امکانپذیر نیست.

ایمپلنت برای افرادی که به بریج یا پروتز ثابت احتیاج دارند ولی تمایل ندارند دندان های سالم اطراف جای خالی دندان از دست رفته شان آسیب ببینند و یا حتی تراشیده شوند، گزینه ی مناسبی است.

ایمپلنت مثل دندان طبیعی نمی پوسد ولی با این حال نیاز به مراقبت دارد زیرا لثه اطراف ایمپلنت می تواند تحت شرایطی توسط میکروب های دهانی مورد آسیب قرار گیرد.

از آنجا که ایمپلنت ها از جنس تیتانیوم و سازگار با بدن هستند، بدن هیچگاه ایمپلنت را پس نمی زند.


عوارض

لق شدن مختصر دندان مجاور ایمپلنت، تورم، گزگز و یا بی حسی گوشه ی لب و گاهی کمی درد در بعضی بیماران از جمله عوارض موقتی ایمپلنت هستند و معمولا در طول سه هفته تا شش ماه از بین می روند.

ایمپلنت از سایر درمان ها طول عمر بیشتری دارد و چنانچه از دست برود، می توان مجددا جایگزین کرد.

هزینه ایمپلنت یک دندان متغیر است و بستگی به جنس آن دارد.

بیمارانی که اخیرا رادیوتراپی و یا پرتودرمانی در ناحیه سر و گردن داشته اند، تا دو سال نمی توانند کاشت دندان داشته باشند.

سلامت کلی بدن، داشتن لثه های سالم و مقدار کافی استخوان برای جوش خوردن ایمپلنت از شرایط یک کاندیدای مناسب برای کاشت دندان است.

بیماری که از تراکم استخوانی مناسب در نواحی مورد نیاز برخوردار باشد، می تواند کاشت ایمپلنت بدون جراحی و بخیه داشته باشد.

ایمپلنتی مناسب تر است که میزان جوش خوردن آن به فک بیشتر و تحلیل استخوان اطراف آن کمتر باشد.

هر چند هدف اصلی ایمپلنت یا کاشت دندان، جایگزینی دندان های ازدست رفته است اما یکی از جنبه های کاربرد ایمپلنت جنبه زیبایی آن است.

سلامت و حجم بافت های نگهدارنده ایمپلنت در دراز مدت را باید مورد توجه و بررسی قرار داد.

قبل از ایمپلنت، دندانپزشک موقعیت پروتز آینده را پیش بینی و به جایگاه ایمپلنت و موقعیت و زاویه ایمپلنت با توجه به پروتزی که در آینده روی آن قرار می گیرد با دقت توجه می کند.

در لابراتوار با استفاده از مواد با کیفیت و به کمک تکنولوژی های پیشرفته امروزی پروتز متکی بر ایمپلنت ساخته می شود تا ایمپلنت با موفقیت انجام پذیرد و در عین حال زیبایی دندان ها حاصل گردد.

اگر شما جزو افرادی هستید که یک یا چند و یا حتی کل دندان های خود را از دست داده اید و به دنبال راهی هستید که زیبایی لبخند، چهره طبیعی و همچنین توانایی جویدن طبیعی خود را بازیابید، بهترین راه کاشت دندان یا ایمپلنت است.


ایمپلنت زیبایی :

ایمپلنت زیبایی دندان ریشه دندانی مصنوعی است که طی یک عمل جراحی داخل فک و در ناحیه زیبایی ثابت می‌شود تا بتواند دندان جایگزین یا پل را در جای خود نگه دارد. مزیت استفاده از ایمپلنت زیبایی ، علاوه بر دائمی و محکم بودن آن این است که برای گذاشتن ایمپلنت لازم نیست حتماً دندانی در کنار آن وجود داشته باشد تا تکیه‌گاهش باشد و آن را نگه دارد. ایمپلنت با توجه به ظاهر طبیعی و ایجاد حسی مانند در دهان داشتن دندان واقعی راه‌حلی مناسب برای از دست دادن دندان است.

در ابتدای ورود این تکنولوژی، به دلیل قیمت بالا تنها برای افرادی استفاده میشد که حاضر به پرداخت هزینه‏ های بالا بودند. از سوی دیگر به دلیل ناآگاهی و عدم اطلاع کافی از این روش، برخی تصور میکردند کاشت دندان با درد و دوره نقاهت طولانی همراه است و به همین دلیل از انجام آن خودداری میکردند. در حال حاضر با گسترش علم و ساده تر شدن روند کاشت دندان، کلاسهای آموزش ایمپلنت نیز برگزار میشود که موجب آگاهی بیماران از این روش درمانی شده است.


ایمپلنت و تاثیر آن بر زیبایی

روش درمانی ایمپلنت برای افرادی که تمامی دندانهای خود را از دست داده اند قابل استفاده است که با قرار دادن حداقل دو ایمپلنت در هر فک، پروتزی متحرک محکم و بدون لغزش در اختیار بیمار قرار میگیرد. در این روش دندان‏ها بدون پیوستگی به یکدیگر جایگزین شده و نیاز به تراش دندانهای مجاور نخواهد بود. چرا که دندانپزشک با اندازه گیری دقیق، فضای خالی را مشخص کرده و متناسب با آن، ایمپلنت را در لثه جایگذاری میکند. بنابراین این دندانها با اندازه متناسب با یکدیگر قرار گرفته و شکل ظاهری زیبایی دارند.


تاثیر جنس ایمپلنت بر زیبایی

ایمپلنت‏های دندانی از جنس‏های مختلفی تهیه میشوند که میتواند فلزی، سرامیکی و یا تیتانیوم باشد. ایمپلنت دندانی از دو قسمت فیکسچر و اباتمنت تشکیل شده است. فیکسچر ایمپلمت داخل استخوان و بخش اباتمنت نیز بر روی پایه قرار میگیرد که روکش چینی با فرم دندان، روی آن قرار داده میشود. این روکش‏ها به سه شکل تهیه میشوند: روکشهای تمام فلز  (all metal)، روکش سرامیکی دندان (all ceramic)، روکشهای pfm ترکیب سرامیک و فلز (چینی باند شده به فلز)، که هر یک معایب و مزایای خاص خود را دارد.

جنس روکش‏های تمام فلز: از استحکام بالایی برخوردار هستند و با عنوان روکش‏های طلا شناخته شده هستند چرا که گاهی از فلزات گرانقیمت نیز برای ساخت آنها استفاده میشود. این نوع روکش‏ها تفاوت فاحشی با دندانهای طبیعی داشته و به همین دلیل از نظر زیبایی چندان جالب نیست.

روکش سرامیکی دندان: از جنس چینی بوده که متناسب با دندانهای طبیعی میباشند. به همین دلیل کسانی که به شکل ظاهری دندان بیش از استحکام آن اهمیت میدهند، از این روکش‏ها استفاده میکنند.

روکشهای ترکیبی از سرامیک و فلز (زیرکونیا): این نوع روکش از جنس سرامیک بوده و به روکش‏های فلزی شباهت زیادی دارند و به همان اندازه روکش‏های فلزی استحکام بالایی دارند.


مزایای ایمپلنت دندان چیست؟ 

از مهمترین مزایای این درمان نیاز نداشتن به تراش دندان های سالم مجاور می باشد. در درمان های گذشته زمانی که یک دندان ازبین میرفت دندانپزشکان از بریج استفاده می کردند به گونه ای که دندانهای مجاور ناحیه بی دندانی تک دندان تراشیده میشد و اصطلاحا بریج گذاشته میشد این روش پوسیدگی دندانهای سالم مجاوردراثرتراش را به دنبال دارد همچنین باعث تحلیل تدریجی استخوان میشود امروزه با شناخت علم ایمپلنت بدون آسیب رساندن به دندانهای مجاور میتوان نقطه بی دندانی تک دندان را درمان نمود ومانع از تحلیل استخوان و پیری زودرس صورت شد. 

زمانی که چند دندان از بین میرفت مرسوم بود که پروتز متحرک با تکیه بردندانهای مجاورکارگذاشته شودالبته این روش هنوز هم استفاده می شود و البته معایبی همچون فشار گیره ها به دندانها و لق شدن دندانهای مجاوررادربر دارد و علاوه بر سنگینی دندانها برای پوسیدگی مستعد میشوند. امروزه ایمپلنتها به جای درمان پروتزهای ثابت و متحرک توصیه میشوند زیرا که معایب پروتز را ندارند و علاوه بر این که در این درمان دیگر نیازی به خارج کردن پروتز از دهان نیست .

زمانیکه همه دندانها از بین رفته باشد معمولا از پروتزهای کاملا متحرک یا همان دست دندانها استفاده میشودکه علاوه بر لقی باعث میشود که طعم غذاها به خوبی احساس نشود و گاهی باعث اختلال در تکلم می شود که با ورود ایمپلنتها به دنیای دندانپزشکی این مشکل برطرف شد به گونه ای که دست دندان توسط ایمپلنت در دهان فیکس می شود و علاوه بر این که فشار اضافی به لثه وارد نمیکند زیبایی و راحتی بیمار را به دنبال خواهد داشت. به این دست دندانهای فیکس شده توسط ایمپلنت اوردنچر گفته می شود که متحرک هستند و بیمار میتواند آن را از دهان خارج کند.

زیبایی ایمپلنت: از دیگر مزایای ایمپلنت باید به زیبایی آن اشاره کرد. به طوری که ایمپلنت شباهت زیادی به دندان طبیعی دارد و از این نظر دندانها مصنوعی به نظر نمی رسند. فرد احساس راحتی با دندانهای کاشته شده دارد و زیبایی خاصی به چهره‏ ی او می دهد. ایمپلنت دارای درخشندگی بالایی است و از سوی دیگر می توان آن را به راحتی تمیز کرد.

مقاومت بالا: ایمپلنت دارای مقاومت بالایی است و براحتی شکسته نمی شود. همچنین اگر بیمار تمامی توصیه ها و مراقبت های لازم را در مورد دندانهای کاشته شده به کار ببندد، هیچ مشکلی متوجه دندانهای کاشته شده نمی شود و حتی می تواند تا آخر عمر با آنها زندگی کند.


معایب ایمپلنت

اگر چه ایمپلنت مزایای متعددی دارد، اما بدون نقص و عیب نیست و کسانی که به این شیوه درمانی علاقه زیادی دارند، باید متوجه معایب آن هم باشند. در دندانپزشکی زیبایی سعی می شود تا تمامی این معایب برای بیمار توضیح داده شود. با این کار بیمار می تواند با چشم باز انتخاب کند. از جمله معایب ایمپلنت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه بالا

کاشت دندان یا ایمپلنت با هزینه های بالایی همراه است که گاه برای بیماران مشکل ساز است. اگر بیمار تنها یک یا تعداد کمی از دندانهای خود را از دست داده باشد، هزینه درمان کمتر است. اما اگر بیمار تمامی دندانهای خود را از دست داده است، کاشت دندان با هزینه های سنگین همراه خواهد بود.

 • دو مرحله ای بودن درمان

ایمپلنت در دو مرحله انجام می شود. درمرحله اول پایه های تیتانیومی درون لثه کاشته می شود و در مرحله دوم تاج دندان بر روی آن قرار می گیرد که کمی وقت گیر است و برخی از بیماران فرصت کافی برای حضور مجدد در مطب دندانپزشکی را ندارند.  همچنین بیمار باید هر چند وقت یکبار به دندانپزشکی مراجعه و دندانهای کاشته شده را معاینه کند.

 • درد کاشت دندان

در ایمپلنت باید لثه بیمار شکافته شود تا بتوان پایه فلزی را درون لثه قرار داد. در پایان بافت لثه بخیه زده می شود. این کار کمی دردآور است و با وجودی که دندانپزشک زیبایی سعی می کند از داروهای بی حسی استفاده کند، باز هم بیمار باید درد ناشی از کاشت دندان را تحمل کند. تا زمانی که پایه تیتانیوم به طور کامل با استخوان پیوند نخورده است، بیمار نباید بر روی آن غذا بجود.

 • زمانبر بودن ایمپلنت

از دیگر معایب ایمپلنت، باید به زمانبر بودن آن اشاره کرد. از مرحله اول که پایه فلزی درون لثه قرار می گیرد و تا مرحله دوم که دندانپزشک تاج دندان را بر روی آن قرار می دهد، به حداقل 6 ماه زمان نیاز است.

مراقبت قبل از ایمپلنت دندان

 1. خوردن مسکن قوی یک ساعت قبل از جراحی
 2. قطع داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین از سه الی 5 روز قبل از ایمپلنت
 3. استفاده از دهانشویه کلرهگزیدین از سه روز قبل کاشت ایمپلنت دندان
 4. استراحت کامل شب قبل از عمل جراحی
 5. استفاده از غذای مناسب پیش از جراحی
 6. استفاده از داروهای مناسب آنتی بیوتیک پیش از شروع درمان در صورت نیاز

توصیه هایی حین انجام ایمپلنت دندان

 1. داشتن آرامش کامل و اعتماد به جراح و تیم جراحی
 2. همکاری مناسب با جراح و پرهیز از حرکت های ناگهانی سر یا بستن دهان
 3. توجه به تذکرات حین درمان ارایه شده توسط جراح و یا تیم جراحی

مراقبت بعد از جراحی ایمپلنت دندان

 1. پرهیز از تف کردن
 2. استفاده از دهان‌شویه کلرهگزیدین سه بار در روز از روز بعد از کاشت ایمپلنت دندان به مدت ۵ روز
 3. استفاده از انتی بیوتیک در صورت تجویز
 4. تورم در هفته اول طبیعی است. نگران نباشید.
 5. رعایت کامل بهداشت دهان و دندان و استفاده از دهانشویه
 6. عدم انجام حرکات ورزشی در هفته اول پس از عمل جراحی
 7. صحبت نکردن در روزهای اول و دوم پس از جراحی
 8. حضور به موقع در جلسات کنترل
 9. استفاده از پک سرد پس از عمل جراحی و نیز استفاده از پک گرم در صورت تورم در روزهای دوم و یا سوم پس از جراحی
 10. طی ۲۴ ساعت اول از پک یخ جهت کاهش تورم استفاده کنید (۲۰ دقیقه پک را با واسطه یک پارچه روی صورت قرار دهید، ۲۰ دقیقه بردارید. این کار را به تناوب انجام دهید.)
 11. در صورت وجود خونریزی یک تکه گازرا با سرم شستشو خیس کرده وبا فشار روی محل خونریزی به مدت نیم ساعت قرار دهید.
 12. بعد از جراحی اندکی افزایش حرارت بدن نشانه واکنش طبیعی بدن در هنگام ترمیم است ولی اگرافزایش حرارت زیاد باشد (2 یا 3 درجه) دلیل برعفونی شدن محل جراحی است.
 13. در صورت اطمینان از وجود خونریزی (مشاهده لخته)، قطعه ای گاز یا پنبه استریل را مرطوب کرده و در ناحیه قرار داده و به مدت 30 دقیقه با فشار ملایم ولی ممتد،  نگه دارید تا خونریزی قطع شود.
 14. در صورتیکه از پروتز متحرک استفاده می کنید حداقل برای 10 روز از آن نباید استفاده گردد.
 15. برای محافظت از ناحیه جراحی و بعضی مسائل دیگر پس از جراحی های لثه، خمیر صورتی رنگی در ناحیه قرار داده می شود که بهتر است تا یک هفته در محل باقی بماند. گاهی این خمیرها شل و لق شده و ممکن است احساس درد نمائید. خمیر شل شده را می توانید از روی لثه ها بردارید تا درد کاهش یابد.
 16. ورم در هنگام صبح طبیعی است.
 17. تغییر رنگ پوست پس از عمل طبیعی است و جای نگرانی نیست.


منابع:

http://royayelabkhand.com

http://dryousefian.ir

http://dryousefian.ir

http://labkhandebartar.ir

http://dryousefian.ir

https://drsojodi.com
آیا من نیاز به ایمپلنت دارم؟

در صورتی که دندانی را از دست داده اید یا دندان شما به طور مادر زادی وجود نداشته یا اینکه دندانی به علت پوسیدگی

شدید یا شکستگی یا بیماری لثه قابل نگهداری نیست ایمپلنت بهترین روش جایگزینی خواهد بود. اما در صورتی که با

تکنیک های پروتزی دندان شما قابل نگهداری باشد مسلما دندان شما از هر ایمپلنتی بهترخواهد بود. در این ارتباط باید معاینه کلینیکی و رادیوگرافی توسط متخصص پروتز صورت گیرد.


چه مدت فرصت جهت کاشت ایمپلنت وجود دارد؟

بهترین زمان کاشت ایمپلنت پس از از دست دادن دندان یا کشیدن آن حدود ۳ ماه بعد از کشیدن آن است. با گذشت زمان استخوان کم کم شروع به تحلیل رفتن خواهد نمود و شرایط جهت کاشت ایمپلنت پیچیده خواهد شد و گاهی نیاز به پیوند استخوان وجود خواهد داشت. در صورتی که شرایط استخوان خوب باشد و ریشه باقی مانده فاقد عفونت باشد گاهی میتوان همزمان با کشیدن ریشه دندان ایمپلنت هم کارگذاری شود تا طول دوره درمان کوتاه شده و یک مرحله جراحی هم حذف شود. این روش نیاز به ارزیابی دقیق توسط متخصص دارد.


برای چه کسانی می توان ایمپلنت گذاشت و برای چه کسانی نمی توان ایمپلنت در فک قرار داد؟

تقریبا برای تمام افرادی که مشکل سیستمیک پیچیده ندارند می توان ایمپلنت گذاشت، منع تجویز مطلق ایمپلنت طبق مقالات و تحقیقات موارد زیر هستند:

 • سکته قلبی یا مغزی اخیر
 • جراحی کاشت دریچه مصنوعی قلب
 • سیستم ایمنی سرکوب شده
 • بیماران معتاد

· بیماران روانی

· مصرف بیس فسفونات به صورت تزریق در سیاهرگ

· درمان سرطان فعال

 • حاملگی

· سیگاری شدید


 

برخی موارد مثل:

 • دیابت
 • سیگار کشیدن در حد

متوسط و .. پس از ارزیابی توسط پزشک و کنترل می توانند کاندید دریافت ایمپلنت باشند .


آیا محدودیت سنی در کاشت ایمپلنت وجود دارد؟

پس از تکمیل رشد فک و صورت شخص می تواند به راحتی ایمپلنت دریافت کند. معمولا سن تکمیل رشد دقیقا با سن

شناسنامه ای تطابق ندارد اما به طور متوسط با سن شناسنامه ای برای دختران پس از ۱۶ سالگی و پسران پس از ۱۸

سالگی می توان ایمپلنت کار نمود. برای افراد مسن هیچ محدودیتی وجود ندارد مگر اینکه بیمار از لحاظ پزشکی بیماری دارد که منع درمان ایمپلنت باشد.


آیا کاشت ایمپلنت نیاز به بیهوشی و بستری شدن دارد؟

عموما کاشت ایمپلنت در مطب و تحت بی حسی موضعی صورت میگیرد و نیازی به بستری شدن نیست. گرچه در شرایط

خاص برای جراحی های ایمپلنت وسیع یا برخی موارد پیوند استخوان میتوان تحت بیهوشی عمومی درمان را صورت داد.


آیا جراحی کاشت ایمپلنت دردناک است؟

خیر. جراحی کاشت ایمپلنت تحت بی حسی موضعی انجام می شود، درست همانند انجام یک ترمیم دندانی ناحیه بی حس خواهد شد. در طول عمل شما هیچگونه دردی نخواهید داشت.


طول عمر درمان ایمپلنت چقدر است ؟

ایمپلنت یک درمان عمری است. در صورتی که درمان به بهترین نحو توسط متخصص ایمپلنت صورت گرفته باشد و بیمار

مراقبت و نگهداری مطلوبی داشته باشد، و از برند درجه یک استفاده شده باشد می توان توقع داشت این درمان سال های سال کارایی خواهد داشت. نکته دیگر کنترل سالانه این درمان توسط متخصص ایمپلنت میباشد.


آیا ممکن است بدن من ایمپلنت را پس بزند؟

حساسیت و آلرژی به ایمپلنت بسیار بسیار نادر بوده و موارد گزارش آن نادر است. ممکن است گاهی به دلایل تکنیکی یا ضعف استخوان ایمپلنت به استخوان جوش نخورد که در این صورت با ایمپلنت جدیدی جایگزین خواهد شد و این موارد جزءموارد حساسیت و پس زدن نیست.


آیا برندهای ایمپلنت با هم تفاوت دارند؟

مسلما کیفیت تولیدات کمپانی های مختلف با هم متفاوت است. ایمپلنتی که سالها امتحان خود را پس داده و تحقیقات علمی و مقالات متعدد موفقیت آن را تضمین می کنند حتما کیفیت بهتری دارد. با توجه به تعداد زیاد برندهای ایمپلنت در بازار ایران در این ارتباط از متخصص خود راجع به برند ایمپلنت مورد استفاده اطلاعات لازم را جویا شود.


بلافاصله پس از کاشت ایمپلنت چه نوع غذایی می توان مصرف نمود؟

با توجه به جراحی و برشی که در لثه صورت گرفته جهت ممانعت از ایجاد مشکل باید غذاهای نرم و سرد مثل بستنی، سوپ سردو ... استفاده شوند.


آیا پس از دریافت روکش اصلی ایمپلنت محدودیت غذایی وجود دارد، یا می توان هر نوع غذایی را مصرف نمود؟

پس از دریافت پروتز اصلی هیچ محدودیت غذایی وجود ندارد و با خیال راحت می توان از هر نوع غذایی بدون هیچ نگرانی لذت برد.


منابع:

http://dr-rasaeipour.com


موردی جهت نمایش وجود ندارد