بیماری های لثه


معرفی

بیماریهای لثه در کودکان و بزرگسالان مربوط به التهاب لثه ها است که این التهاب می تواند به تدریج پیشرفت کرده و استخوان اطراف دندان که وظیفه نگه داشتن دندان را در محل بر عهده دارد، تحت تاثیر قرار دهد. این التهاب لثه در نتیجه باکتری های موجود در پلاک دندان که یک سطح رنگی و چسبنده تشکیل شده بر روی دندان ها است، ایجاد می شود. اگر دندان ها به صورت روزانه با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن تمیز نشوند، امکان تشکیل پلاک وجود دارد و باکتری های موجود در پلاک دندان نه تنها بر لثه ها و دندان ها تاثیر می گذارند، بلکه علاوه بر این می توانند بر بافت استخوان نگهدارنده دندان ها نیز تاثیر مخرب داشته باشند و باعث تحلیل لثه شوند. به این ترتیب همواره احتمال لق شدن دندان ها در دهان و افتادن آنها وجود دارد یا ممکن است لازم باشد دندان توسط دندان پزشک کشیده شود.

علائم

بیماری لثه می تواند در هر سنی ایجاد شود، اما احتمال ابتلا به این بیماری و لقی دندان در بین افراد بزرگسال بیشتر است. اگر این بیماری در مراحل اولیه آن تشخیص داده شود، می توان آن را با مراجعه به دندان پزشک درمان کرد. اگر شما با علائم زیر مواجه شدید لازم است به منظور درمان بیماری لثه به دندانپزشک مراجعه کنید:

 • التهاب      لثه، ورم لثه یا حساس شدن آنها
 • در      زمان مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن خونریزی لثه وجود داشته باشند.
 • دندان      ها به خاطر تحلیل لثه ها بلندتر از حالت      عادی به نظر برسند.
 • لثه      ها از روی دندان ها جدا شده یا کنار بکشند و به این ترتیب در محل خط لثه ها کیست دندان ایجاد شود. نوع درمان معمولاً به نوع کیست بستگی دارد. دندانپزشک ابتدا      برای درمان کیست دندان ، در صورت وجود آبسه، چرک داخل کیست عفونی را تخلیه می‌کند تا      درد تسکین یابد و فشار برطرف شود. سپس اطراف آبسه را تمیز و ضدعفونی می‌کند      تا بقایای عفونت را پاک کند.
 • ایجاد      تغییر در وضعیت قرارگیری دندان ها در کنار یکدیگر در زمان گاز گرفتن
 • خارج      شدن چرک از بین دندان ها و لثه ها
 • بوی بد دهان      یا وجود مزه بد در دهان(بوی بد دهان کودکان و بزرگسالان ممکن است تحت تاثیر عامل های دیگری نیز باشد)
 • تغییر رنگ لثه

علت

بیماری لثه از جمله عفونت لثه می تواند در نتیجه تعدادی از عوامل برای فرد ایجاد شود، اما عدم رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان رایج ترین علت ابتلا به این بیماریهای لثه است. رعایت نکردن مناسب بهداشت دهان همچون عدم مسواک زدن مناسب یا منظم می تواند باعث ایجاد پلاک بر روی دندان ها شود. همچنین دهان شما مملو از باکتری ها است که با ترکیب آنها با ذرات غذایی کوچک و بزاق امکان تشکیل یک لایه از پلاک بر روی دندان ها وجود دارد. هنگامی که شخص مواد غذایی و نوشیدنی های دارای سطح بالای کربوهیدرات (مواد غذایی شیرین یا حاوی نشاسته) را مصرف می کند، این کربوهیدرات ها به انرژی مورد نیاز برای فعالیت باکتری ها تبدیل می شود و به این ترتیب بطور همزمان در دهان اسید ترشح خواهد شد. با گذشت زمان اسید ترشح شده در پلاک ها باعث از بین رفتن سطح دندان و ایجاد پوسیدگی می شود. علاوه بر این باکتری های موجود در پلاک ها می توانند باعث ایجاد آسیب به لثه ها شوند و باعث انواع التهاب و عفونت لثه شود. امکان پاک کردن پلاک ها به سادگی با استفاده از مسواک زدن با خمیر دندان  و نخ دندان کشیدن دندان ها وجود دارد، اما این پلاک ها می توانند به تدریج سفت شده و در صورت پاک نشدن تبدیل به ماده ای به نام جرم شوند. جرم لایه ای است که محکم تر از پلاک به دندان می چسبد و امکان رفع جرم دندان و درمان بیماری لثه فقط با مراجعه به دندان پزشک یا متخصص بهداشت دندان وجود دارد.

مراحل

در عمل بیماری لثه سه مرحله اصلی دارد:

 • ژنژیویت      یا التهاب لثه: ژنژیویت اولین مرحله از بیماری لثه است که با التهاب لثه ها به خاطر پلاک های ایجاد شده روی خط لثه همراه است. اگر      مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه نتواند باعث حذف پلاک روی دندان شود،      امکان تولید اسید(سم) به واسطه فعالیت باکتری های موجود در پلاک های دندان      وجود دارد و این اسید می تواند بر بافت لثه تاثیر گذاشته و باعث ابتلا به      بیماری لثه ژنژیویت یا التهاب لثه شود. در این زمان مسواک زدن و نخ دندان      کشیدن علت خونریزی لثه را تشکیل می دهد .      در مراحل اولیه بیماری لثه، امکان بازیابی آسیب وارد شده وجود دارد و در این      مرحله از بیماری استخوان و بافت نگه دارنده دندان هنوز تحت تاثیر قرار نگرفته      است.
 • پریودنتیت:       در این مرحله، استخوان اطراف دندان و فیبرهای نگهدارنده      آن به صورت غیر قابل برگشت دچار آسیب می شوند. در این زمان ممکن است تشکیل      کیسه های خاص در زیر خط لثه شروع شود و این کیسه ها محل گیر افتادن غذا و      مواد باقیمانده در دهان است که باعث عفونت لثه می شود. در صورت مشاهده این      مشکل استفاده از روش درمانی مناسب و بهبود وضعیت سلامت دهان و دندان در خانه      معمولاً می تواند از بدتر شدن بیماری      های لثه  جلوگیری کند.
 • پریودنتیت      پیشرفته:  پریودنتیت      پیشرفته آخرین مرحله از بیماری لثه است که در آن فیبرها و استخوان نگهدارنده      دندان ها تخریب می شوند و این تخریب می تواند باعث سست شدن دندان ها یا حرکت      آنها در دهان شود. این مشکل می تواند بر وضعیت گاز گرفتن دندان ها تاثیر      گذارد و اگر نتوان با استفاده از روش های درمان پیشرفته دندان ها را نجات      داد، ممکن است نیاز به کشیدن دندان بدون درد وجود داشته باشد.

عوامل خطر

علاوه بر لزوم رعایت مناسب بهداشت دهان، تعدادی از عوامل می توانند ریسک ایجاد بیماری لثه را برای شما افزایش دهند. این عوامل شامل موارد زیر هستند: • سیگار      کشیدن
 • بالا      رفتن سن:  بیماری های دهان و      دندان و لثه بیشتر در بین افراد مسن مشاهده می شود
 • وجود      سابقه بیماری لثه در خانواده
 • دیابت و بیماری لثه:  شرایطی      است که باعث می شود سطح قند خون بسیار بیشتر از حد عادی مورد نیاز باشد.
 • ضعیف      شدن سیستم ایمنی بدن: برای مثال به خاطر شرایطی همچون ابتلا به بیماری ایدز      یا درمان های خاص مثل شیمی درمانی (روش درمانی قوی که در آن سلول های سرطانی      کشته می شوند)
 • سوء      تغذیه: شرایطی که در آن رژیم غذایی فرد به مقدار کافی از مواد مغذی مورد نیاز      برای بدن برخوردار نیست می تواند منجر به بیماری لثه شود.
 • استرس      و فشار عصبی

تشخیص

تشخیص بیماری لثه معمولاً ساده است. این تشخیص بر اساس شرح علائم بیماری و معاینه دهان بیمار انجام می شود. دندان پزشک هنگام معاینه به دنبال پلاک و جرم ایجاد شده بر روی دندان ها و نیز بررسی وضعیت خونریزی لثه ها خواهد بود. برای تعیین شدت بیماری دندانپزشک ممکن است فعالیت های زیر را انجام دهد:

 • از      یک ابزار دندان پزشکی برای معاینه عمق کیسه های ایجاد شده بین لثه ها و دندان      ها استفاده کند. دندان پزشک یا متخصص بهداشت دهان یک ابزار فلزی مخصوص را در      چند نقطه از دهان بین خط لثه و دندان ها فرو می کند. در یک دهان سالم، عمق      کیسه ها معمولاً بین 1 تا 3 میلی متر است. اما وجود کیسه های عمیق تر از 5      میلیمتر می تواند نشان دهنده ابتلا به بیماری لثه پریودنتیت باشد.
 • عکس      برداری رادیولوژی از دندان ها برای کنترل مقدار از بین رفته استخوان در نواحی      مورد نظر و معاینه دقیق تر عمق کیسه های ایجاد شده در دهان بین لثه ها و      دندان ها.

درمان

بهترین راه برای درمان بیماری لثه رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان است، هر چند گاهی اوقات ممکن است نیاز به استفاده از روش های دندان پزشکی و درمانی وجود داشته باشد. بعضی از روش های درمانی توصیه شده زیر می توانند در صورت ابتلای شما به بیماری لثه نیز مورد استفاده و توجه قرار گیرند.

بهداشت دهان

رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان شامل موارد زیر است:

 • مسواک      زدن دندان ها برای دو تا سه دقیقه دو بار در روز (هر روز صبح در زمان بیدار      شدن از خواب و هر شب قبل از خواب) که در حالت ایده آل بهتر است از مسواک برقی      برای اینکار استفاده شود.
 • استفاده      از خمیر دندان های حاوی فلوراید (فلوراید یک ماده طبیعی است که به حفاظت از      دندان در برابر پوسیدگی کمک می کند)
 • نخ      دندان کشیدن منظم دندان ها (در حالت ایده آل یک بار در هر روز)
 • خودداری      از سیگار کشیدن به منظور پیشگیری ار ابتلا به بیماری لثه
 • ملاقات      منظم با دندان پزشک (حداقل یک تا دو بار در هر سال، اما در صورت لزوم باید      تعداد این ملاقات ها افزایش پیدا کند)

آفت دهان بیماری‌ است که باعث ایجاد زخم‌های کوچک در دهان، خصوصاً داخل لب، روی گونه‌ها یا روی زبان می‌شود. آفت دهانی مشکل جدی به شمار نمی‌رود، اما می‌تواند حین خوردن، آشامیدن یا تماس بر روی آن برای کودک ایجاد درد نماید. علت اصلی این نوع زخم‌های دهانی و آفت لثه  مشخص نیست، اما به نظر می‌رسد ژنتیک در آن نقش داشته باشد. برخی کودکان وقتی دچار استرس می‌شوند، بیشتر مستعد آفت می‌شوند.

دهان شویه

دهان شویه ضد عفونی کننده حاوی کلرهگزیدین یا هگزیتیدین برای درمان عفونت لثه است که از داروخانه ها قابل دسترسی می باشد. این دهان شویه ها می تواند برای حفظ سلامت دهان مناسب باشد، هر چند در این رابطه برخی مباحث وجود دارد که مطابق آنها استفاده از دهان شویه برای داشتن لثه های سالم و پیشگیری از بیماری لثه ضروری نیست. دندان پزشک در صورتی استفاده از دهان شویه را به شما پیشنهاد می دهد که استفاده از آن بتواند تشکیل پلاک (لایه چسبنده که از تجمع باکتری در سطح دندان شما ایجاد می شود) بر روی دندان را کنترل نماید. دندان پزشک می تواند درباره نوع دهان شویه مناسب برای مصرف شما و نیز نحوه استفاده از آن توضیحات لازم را ارائه کند. دهان شویه حاوی کلر هگزیدین می تواند در صورت استفاده منظم باعث ایجاد لکه های قهوه ای بر روی دندان شود.  دهان شویه را بین دفعات مسواک زدن دندان ها و با استفاده از دهان شویه حاوی کلر هگزیدین انجام دهید، زیرا بعضی از مواد موجود در خمیر دندان ها می تواند جلوی عملکرد مناسب دهان شویه را گرفته و تاثیر آن را خنثی کند.

جرم گیری

برای پاک کردن پلاک و جرم (پلاک های سفت شده) از روی دندان ها، دندان پزشک ممکن است به شما روش جرم گیری دندان و پالیش را توصیه کند. این روش یک «تمیز کردن حرفه ای» محسوب می شود که در مطب دندان پزشک توسط یک متخصص انجام می شود. در این حالت دندان پزشک پلاک و جرم ایجاد شده بر روی دندان ها را با استفاده از ابزارهای مخصوص پاک می کند و سپس دندان ها را برای پاک کردن لکه ها و علائم عفونت دندان پالیش می زند. در صورتی که تعداد زیادی پلاک یا جرم بر روی دندان ها ایجاد شده باشد، ممکن است نیاز به بیش از یک جلسه جرم گیری و پالیش برای درمان بیماری لثه وجود داشته باشد.

در بعضی موارد بیماری لثه، ممکن است به جرم گیری عمیق دندان ها (دبریدمان) نیاز باشد. این نوع درمان روشی است که برای تمیز کردن عمیق نواحی زیر لثه ها برای خلاص شدن ریشه های دندان از باکتری ها استفاده می شود. قبل از شروع درمان، ممکن است نیاز به بی حسی موضعی ناحیه مورد نظر (با استفاده از داروهای مسکن) وجود داشته باشد. در طول درمان شما ممکن است مقداری درد احساس کنید و تا 48 ساعت پس از تکمیل درمان جرمگیری دندان ناراحتی های مختصر داشته باشید.

درمان پیشرفته

اگر شما با سطح پیشرفته بیماری لثه مواجه هستید، ممکن است برای رفع مشکل نیاز به درمان های پیشرفته همچون جراحی و ترمیم لثه یا پریودنتال داشته باشید. در برخی موارد، لازم است دندان آسیب دیده کشیده شود. در این رابطه دندان پزشک می تواند درباره روش درمانی مورد نیاز و چگونگی انجام آن با شما صحبت کند. در صورت نیاز، دندان پزشک ممکن است شما را به یک پزشک متخصص معرفی نماید. اگر شما عمل جراحی یا جرم گیری عمیق دندان ها را انجام داده اید، ممکن است نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک ها داشته باشید (داروهایی که برای درمان عفونت لثه استفاده می شود). دندان پزشک در صورت نیاز به مصرف این داروها انواع مناسب آن را برای شما تجویز خواهد کرد.

بیماری لثه ژنژیویت حاد باید همیشه توسط یک دندان پزشک درمان شود. به هر حال اگر شما با پزشک متخصص قبل از یک دندان پزشک ملاقات کردید، پزشک متخصص احتمالاً برخی روش های درمانی بیماری های لثه و درمان عفونت لثه را به شما توصیه می کند که تا زمان ملاقات با دندان پزشک می توان از آنها استفاده کرد. به غیر از روش های مراقبت از بهداشت دهان و درمان های دندان پزشکی مطرح شده بالا، درمان ژنژیویت حاد نیازمند استفاده از آنتی بیوتیک ها، مسکن ها و انوع مختلف دهان شویه است. مراقبت از لثه ها امری بسیار مهم بوده و در نهایت تقبل هزینه جراحی لثه معقول می باشد .

تنها راه برای کاهش، متوقف و یا حتی از بین بردن اثرات بیماری‌های لثه، زدودن باکتری‌ها، پلاک‌ها و رسوب‌ها از زیر لثه‌ها است. از بین بردن باکتری‌های بدی که باعث بیماری‌های دهان و دندان می‌شود، از چندین راه انجام می‌شود. روش سنتیِ پوسته پوسته کردن و صاف کردن سطح ریشه دندان (پاک‌سازی عمیق لثه) که با جراحی لثه یا استخوان (یک روش باز برای پاک‌سازی لثه) انجام می‌شود، یک روش مؤثر برای از بین بردن مقادیر زیادی از پلاک‌ها و رسوب‌ها است. روش مدرن‌تر که لَناپ (روش پیوست جدید با کمک لیزر) (LANAP: Laser Assisted New Attachment Procedure) نام دارد، روشی است با حداقل آسیب. این روش با نام «لیزر درمانی دهان و دندان» یا «جراحی لثه با لیزر» نیز شناخته می‌شود. در این روش درمانی از لیزر مخصوص استفاده می‌شود.قیمت جراحی لثه بستگی به میزان پیشرفت بیماری شما، نوع جراحی و پزشک معالج دارد.

عوارض

بعضی از عوارض مربوط به بیماری لثه شامل موارد زیر هستند:

 • از      بین رفتن دندان
 • بیماری      انسداد رگ ها
 • حمله      قلبی
 • زایمان      زودرس و وزن کم نوزاد در هنگام تولد
 • عدم      امکان کنترل مناسب بیماری دیابت و بروز بیماری لثه در افراد      دیابتی
 • مشکلات      تنفسی
 • آرتریت      روماتوئید
 • آسم      و تنگی نفس
 • ایجاد      کیست لثه

بعضی از تحقیقات انجام شده نشان می دهد که باکتری های عامل ابتلا به بیماری لثه می تواند از طریق بافت های لثه به جریان خون وارد شده و شش ها، قلب، و سایر اعضای بدن را تحت تاثیر خود قرار دهند. برای مثال، باکتری ها ممکن است از طریق رگ ها به قلب منتقل شده و باعث ایجاد یک چرخه از التهاب و تنگ شدن رگ ها شوند و در نهایت می توانند حمله قلبی به همراه داشته باشند.

پیشگیری

بهترین روش برای پیشگیری از بیماری لثه و آبسه دندان  رعایت مناسب بهداشت دهان است که این مراقبت ها باید از زمان کودکی شروع شده و بطور ثابت در تمام زندگی ادامه پیدا کند. این مراقبت ها شامل مسواک زدن دندان ها دو بار در روز هر روز صبح و قبل از خواب شبانه و نیز حداقل یک بار نخ دندان کشیدن در روز است. با این وجود بهتر است که پس از هر بار صرف غذا یا تنقلات یا در زمان های پیشنهادی دندان پزشک دندان های خود را مسواک بزنید. نخ دندان کشیدن قبل از مسواک زدن این امکان را ایجاد می کند که ذره های غذا و باکتری های گیر افتاده در بین دندان ها از محل خارج شوند. علاوه بر این، لازم است که فرد بطور منظم برای تمیز کردن دندان های خود با دندان پزشک یا متخصص دهان و دندان ملاقات کند و معمولاً فواصل زمانی آن هر شش تا 12 ماه است. اگر شما با فاکتورهای ریسک مثل خشکی دهان، مصرف داروهای تنظیم فشار خون یا سیگار کشیدن که احتمال ابتلا به بیماری لثه را افزایش می دهند مواجه هستید، ممکن است نیاز به تمیز کردن حرفه ای دندان ها خود با دفعات بیشتر از حالت معمول داشته باشید.

بیماریهای لثه بسیاز حائز اهمیت می باشد زیرا در صورت درمان نشدن آن می توانند منجر به از دست دادن دندان شوند. بیماری لثه می تواند منجر به بروز کیست و عفونت لثه و عفونت دندان باشد که در این صورت این عفونت می تواند به دیگر نواحی بدن مانند ریه نیز منتقل شود، به همین دلیل مهم است هر زمانی که شما علائم بیماری های لثه را مشاهده کردید به دندان پزشک مراجعه کنید.


منبع:

irandentalclinic.com


پیوره یا بیماری پریودنتیت چیست ؟

پریودونتیت یا پیوره به حالتی گفته می شود که لثه ها از دندان ها کنده می شوند. عفونت لثه ممکن است علاوه بر بافت اطراف دندان ها استخوان ها را نیز در بر بگیرد .

هنگامی که استخوان زیر لثه آلوده یا ملتهب شود بیماری پریودنتیت بوجود می آید. اگر پلاک و جرم به زیر خط لثه نفوذ پیدا کند بیماری لثه مزمن می شود و نسج لثه به تدریج  از دندان ها جدا خواهند شد .

در این صورت حفره هایی ایجاد می شوند که در داخل آنها چرک تجمع پیدا می کند. با پیش روی پلاک و جرم وادامه تحریک بافت لثه بیماری پیوره بوجود خواهد آمد .

چرا لثه ها سفید می شوند ؟

سفید شدن لثه ها ممکن است براثر نوعی عفونت قارچی به نام برفک دهانی باشد، در این صورت دندانپزشک شما قارچ را از سطح لثه ها جدا می کند و توصیه های لازم را جهت جلوگیری از بازگشت قارچ به روی لثه شما عنوان می کند. عوامل مختلف دیگری ممکن است باعث سفیدی لثه ها شوند .

لوکوپلاکی چیست ؟

دهان پیسی یا لوکوپلاکی نوع دیگری از بیماری سفید شدن لثه است، در این صورت دهان از لکه های سفیدی پوشیده می شود این لکه ها ممکن است بعدا تبدیل به سرطان شوند .

بیماری لوکوپلاکی در اثر مصرف افراطی الکل و تنباکو ایجاد می شود .

آیا راهی وجود دارد که من بتوانم از سلامت لثه‌هایم مطمئن شوم؟

لثه سالم بین دندان‌ها را پر می‌کند و از این رو حالت کنگره‌ای دارد. رنگ آن صورتی متمایل به قرمز است و در فرد بالغ در حد طوق فاصله بین تاج و ریشه قرار دارد. بین لثه و دندان در حالت عادی شیار باریکی وجود دارد که به آن شیار لثه می‌گویند و عمقی حداکثر تا حدود ۳ میلی متر دارد. سطح لثه در حالت طبیعی دان دان است. تغییر در هرکدام از فاکتورهای فوق می‌تواند نشانه‌ای از بیماری لثه باشد.

پلاک میکروبی و جرم دندان چیست؟

پلاک میکروبی لایه‌ای است نازک شامل باکتری‌ها و میکروب‌ها که به صورت یک پدیده دایمی و در داخل دهان تمام افراد بالغ بر سطح دندان‌ها می‌نشیند. این لایه دارای مواد پروتئینی و سلول‌های پوششی و مواد دیگری با منشأ بزاقی است.


اما ساختمان اصلی این پلاک از میکروب‌ها تشکیل شده است. اگر یک گرم پلاک را به صورت خشک تهیه نماییم دارای دویست میلیارد باکتری است. این لایه چسبنده بر سطح دندان با شستشوی آب برطرف نمی‌شود و باید با روش‌های مکانیکی (مسواک زدن) آن را تمیز نمود. با سخت شدن تدریجی پلاک میکروبی لایه‌ای به نام جرم تشکیل می‌گردد که به علت داشتن سطح زبر، مقادیر بیشتری پلاک میکروبی را بر سطح خود نگه می‌دارد.

 چرا بعضی لثه‌ها پیوره می‌کند؟

از این تعداد بی شمار میکروب که در پاسخ به سوال قبلی برایتان گفتم، عده‌ای برای لثه به شدت بیماری‌زا هستند و در صورت تمیز نشدن دقیق دندان‌ها سبب بروز بیماری‌های لثه می‌گردند. مهم‌ترین نوع بیماری‌های لثه عبارتند از ژنژیویت (التهاب لثه) و پریودنتیت (تخریب استخوان اطراف دندان).

در ژنژیویت که به معنای التهاب لثه است، استخوان اطراف دندان سالم است ولی در پریودنتیت که عامه مردم به آن پیوره می‌گویند، استخوان اطراف دندان دچار تخریب می‌گردد. همواره مسیر پیشرفت بیماری لثه از ژنژیویت به سوی پیوره می‌باشد. پس اگر بیماری لثه در مرحله اول کنترل گردد، می‌توان از تخریب استخوان نیز جلوگیری نمود.

از مهم‌ترین علایم التهاب لثه می‌توان به خون‌ریزی از لثه و تغییر رنگ لثه اشاره نمود. در بسیاری از موارد قوام لثه در اثر التهاب، نرم و متورم می‌گردد و گاهی اوقات لثه دچار افزایش حجم نیز می‌گردد. تبدیل ژنژیویت به پیوره معمولاً به دلیل عدم رعایت کافی بهداشت دهان و در صورت مستعد بودن فرد خصوصاً از نظر عوامل ایمنی بدن صورت می‌گیرد.

علایم بیماری در این موارد خون‌ریزی از لثه، بوی بد دهان، درد گنگ در فک‌ها، احساس درد بین دندان‌ها، احساس خارش در لثه، تمایل به فرو بردن مثلاً خلال دندان در بین دندان‌ها،‌ ترشح چرک از لثه، لقی دندان، ریخته شدن خون روی بالش، جابه‌جا شدن دندان‌ها، ‌گیر کردن غذا بین دندان‌ها، آبسه در لثه و موارد دیگر می‌باشد. از علایمی‌که معمولاً موردنظر دندانپزشک می‌باشد عمیق شدن شیار لثه است که همگام با تحلیل استخوان صورت می‌گیرد، تحلیل استخوان نیز از روی رادیوگرافی تعیین می‌گردد.

آیا بیماری‌های قلبی باعث پیوره می‌شوند؟

امروزه رابطه میان بیماری‌های قلبی‌عروقی (تنگی عروق قلب) و عفونت‌های دهانی (خصوصاً بیماری‌های لثه) شناخته شده است. تنگی عروق قلب به صورت بروز یک لایه از سلول‌های مرده و کریستال‌های کلسترول و پروتئین و. در داخل رگ‌های با قطر متوسط است که به تدریج با ایجاد این لایه به تنگ شدن عروق منجر می‌گردد.

از مهم‌ترین عوامل مستعدکننده بیماری‌های قلبی و عروقی به فشار خون، بالا بودن کلسترول، کشیدن سیگار، سن، دیابت، استرس و کم‌تحرکی اشاره می‌گردد که امروزه عفونت‌های دهانی و بیماری‌های لثه نیز به‌ این فاکتورهای خطر اضافه می‌گردد.


از کجا بفهمم که لثه‌ام بیمار شده‌است؟

خون‌ریزی از لثه، بوی بد دهان، درد گنگ در فک‌ها، احساس درد بین دندان‌ها، احساس خارش در لثه، تمایل به فرو بردن مثلاً خلال دندان در بین دندان‌ها، ‌ترشح چرک از لثه، لقی دندان، ریخته شدن خون روی بالش، جابه‌جا شدن دندان‌ها، ‌گیر کردن غذا در بین دندان‌ها، آبسه در لثه به طور خلاصه باید بدانیم که فاکتورهای ایمنی‌ترشح شده در داخل بدن در اثر بیماری و التهاب لثه در ایجاد و افزایش پلاک‌های پلاکتی در داخل عروق قلب موثر است.

تحقیقات نشان داده‌اند که در افرادی که مبتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی می‌باشند میزان بیماری‌های لثه بیش از افراد سالم است.

از آنجایی که عامل اصلی تمام بیماری‌های لثه پلاک میکروبی است، منطقی است قبل از ایجاد و پیشرفت بیماری در برطرف کردن آن بکوشیم.

بهترین روش برای پیشگیری از پیوره چیست؟

بهترین راه نگهداری بهداشت دهان استفاده از مسواک می‌باشد. حداقل دفعات توصیه شده برای مسواک زدن دو بار در شبانه روز می‌باشد. از آنجایی که بیش از تعداد دفعات مسواک زدن، روش مسواک زدن اهمیت دارد، توصیه می‌شود روش مسواک زدن را از دندانپزشک خود سوال نمایید. به نظر متخصصان لثه بهترین روش مسواک زدن دندان به این ترتیب است: مسواک را با زوایه ۴۵ درجه نسبت به سطح دندان به سمت لثه نگه دارید و به مسواک حداقل ده تا پانزده مرتبه حرکت لرزشی دهید. سپس می‌توانید چند مرتبه مسواک را به سمت نوک تاج بچرخانید.

این عمل را ناحیه به ناحیه و سپس در سطح داخل دندان‌ها نیز انجام دهید. از مسواک زدن روی سطوح جونده دندان‌ها نیز غافل نشوید. نواحی بین دندان‌ها را باید با نخ دندان و در صورت باز بودن دندان‌ها از یکدیگر با خلال دندان یا برس‌های بین دندان تمیز نمایید.

معاینات منظم دوره‌ای ۶ ماه یکبار برای بررسی دندان‌ها و لثه‌ها همیشه توصیه می‌گردد. به خاطر داشته باشید همیشه پیشگیری از درمان بهتر است. پس با رعایت دقیق بهداشت دهان سعی کنید از ایجاد بیماری‌های لثه جلوگیری نمایید. در صورت بروز علایم بیماری‌های لثه که آنها را شناختید، سعی کنید قبل از ایجاد مراحل پیشرفته بیماری با کنترل منظم و درمان‌های ساده در نزد دندانپزشک خود از پیشرفت بیماری و از دست رفتن احتمالی دندان‌های ارزشمندتان جلوگیری نمایید.

آیا جرم‌گیری مینای دندان را نازک می‌کند؟

جرم به صورت فیزیکی بین لثه و دندان شما فاصله می‌اندازد و چسبندگی لثه به دندان را از بین می‌برد بنابراین لثه‌ها شل شده و تحلیل می‌روند. به همین علت است که خیلی اوقات پس از جرم‌گیری تصور می‌کنید از بلندی لثه‌هایتان کاسته شده و بین دندان‌ها فاصله افتاده است اما حقیقت این است که لثه‌های شما در اثر وجود جرم، عقب نشسته‌اند و این فاصله تا به حال توسط جرم پر شده بود و قابل رویت نبود. وقتی جر‌م‌ها را بر می‌دارید، تازه متوجه می‌شوید که لثه‌های شما بر اثر وجود جرم تا چه‌اندازه تحلیل رفته‌اند. جرم به عنوان کانونی برای رشد و فعالیت میکروب‌های بیماری‌زا برای لثه شماست که محصولات سمی ‌این میکروب‌ها لثه‌ها را بیمار می‌کند.

فواصل جرم‌گیری برای افراد مختلف، متفاوت است. اگر بهداشت دهانی شما مناسب باشد، بیماری‌های لثه نداشته باشید و میزان مواد معدنی بزاقتان کم باشد، احتمالاً در فواصل زمانی بیشتری نیاز به جرم‌گیری خواهید داشت. هر ۶ ماه به دندانپزشک مراجعه کنید تا نیاز شما به جرم‌گیری را با توجه به شرایط تان پیش بینی کند.

چند وقت به چند وقت باید جرم‌گیری کنم؟

مینای دندان با داشتن بیش از ۹۶ درصد مواد معدنی یکی از سخت‌ترین مواد موجود در جهان است که تنها الماس آن را ‌تراش می‌دهد. ابزارهای جرم‌گیری از آلیاژهایی ساخته شده‌اند که به سختی الماس نیست و نمی‌توانند مینای دندان را برداشته و به آن آسیب برسانند. در عین حال هنگام جرم‌گیری نوک وسیله فقط با جر‌م‌ها در تماس است و با رعایت اصول صحیح جرم‌گیری، هیچ خطری دندان و مینای آن را تهدید نمی‌کند.

تحلیل لثه آشکار چیست ؟

درصورت تحلیل لثه آشکار که به خوبی مشهود می باشد بیمار به قصد مداوا به دندانپزشک مراجعه می کند .

در مراحل اولیه ی تحلیل لثه با برداشتن جرم از روی دندان ها التهاب، تورم  و عفونت لثه بر طرف شده و آسیبی به استخوان های در بر گیرنده دندان ها وارد نمی شود .

اما اگر روند تشکیل جرم ادامه پیدا کند ترشح مواد باکتری ها و موادی که بدن برای مبارزه با آنها ترشح می کند باعث از بین رفتن استخوان ها  و تحلیل لثه و عقب نشینی آن می شود .

در این صورت ریشه دندان از زیر لثه پیدا می شود و چون ریشه دندان فاقد مینا است به سرعت پوسیده شده و درنهایت باعث از دست رفتن دندان می شود.

تحلیل لثه پنهان چیست ؟

تحلیل لثه پنهان قابل مشاهده نیست تحلیل لثه ممکن است در اثر تجمع میکروب ها در روی لثه وایجاد پلاک و در نهایت تشکیل جرم به روی دندان ها باشد که همین امر نقش مهمی در تحلیل لثه پنهان دارد .

از دیگر موارد ی که باعث تحلیل لثه می شود مسواک زدن افقی با مسواک زبر  می باشد.

التهاب لثه چیست ؟

التهاب لثه یا ژنژیویت در اثر تجمع پلاک های دندانی در خط لثه بوجود می آید و باعث تحریک لثه و حساسیت آن و در نهایت خونریزی لثه می شود .

در مورد پلاک های دندانی این نکته قابل توجه است که این پلاک ها به راحتی با مسواک زدن هر روز و نخ دندان قابل برداشت هستند .

التهاب لثه از شایع ترین بیماری های لثه در بین مراجعین به دندانپزشکی می باشد.


منابع:

www.drdarvishpour.com

http://sagharclinic.ir


موردی جهت نمایش وجود ندارد