بلیچینگ

بلیچینگ دندان چیست؟

سفید کردن دندانها یا بلیچینگ درمانی است که در آن بد رنگیها و رنگدانه هایی که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندانها شده و حتی بعضی بد رنگیهای ژنتیکی را بر طرف نموده ودندانهایی سفید و زیبا را به شما هدیه میکند.

بلیچینگ دندان یکی از راه کار های عملی در سفید کردن می باشد که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. افراد بسیاری برای داشتن دندان های زیبا و تغییر رنگ در دندان ها با انجام بلیچینگ برروی دندان های خود رنگ مطلوبی را برای دندان های خود ایجاد می کنند. رنگ دندان‌ها به مرور زمان و با افزایش سن تغییر می کند. این رنگ بد دندان در اثر نفوذ رنگ دانه ها به ساختار لوله ای شکل مینا و تغییر مواد معدنی عاج صورت می‌گیرد و موجب ایجاد رنگ زرد در دندان می شود. بسیاری از افراد نیز به دلایل مادرزادی دارای رنگ مناسبی در دندان نمی باشند. از آن جائی که سفیدی دندان‌ها به طور ناخود آگاه نشانه‌ای از جوانی و زیبایی بر شمرده می‌شود و در زیبایی فرد تاثییرات بسیاری دارد، همواره سفید کردن دندانها که در علم پزشکی به آن بلیچینگ نیز گفته میشود، از محبوبیت برخوردار بوده است. این نکته قابل ذکر است که بلیچینگ دندان برروی دندان های روکش شده و همچنین روکش ایمپلنت دندان قابل انجام نمی باشد.

شایان ذکر است که یکی دیگر از روش های سفید کردن دندان، لمینت دندان.

راههای سفید کردن دندان ها و هزینه ی بلیچینگ دندان:

ماده اصلی سفیدکننده دندانها پر اکسید هیدروژن است که باعث اکسید شدن رنگدانه های رسوب کرده بین هرمهای مینایی شده و آنها را از بین میبرد. به مرور زمان این ماده به قسمتهای زیرین مینا در عاج نفوذ میکند و رنگ آن را روشنتر کرده و باعث سفید شدن دندان میشود. دو روش کلی برای سفید کردن دندان ها با بلیچینگ وجود دارد که از نظر مراحل و هزینه ی بلیچینگ دندان متفاوت هستند.

 1. بلیچینگ در خانه :(home bleaching) در این روش دندانپزشک شما در یک جلسه از فک بالا و پایین شما قالبگیری میکند و در جلسه بعد یک جفت تری شفاف به شما تحویل داده میشود. که به اندازه میزان موادی که لازم است روی دندانهای شما بماند تا سفید شود بین دندانها و تری فضا تعبیه شده است. در این جلسه ماده لازم جهت بلیچینگ در خانه به شما داده میشود.
 2. روش سفید کردن دندانها در مطب :(office bleaching) سفید کردن دندان ها در مطب

در این روش نیز با استفاده از مواد مخصوص از لثه ها محافظت میشود، سپس مواد سفید کننده با غلظت بالا بر روی دندانها گذاشته میشود. ماده موثر بعضی از این مواد به صورت شیمیایی فعال میشود، بعضی با نور و بعضی با گرما. و فرق چندانی بین آنها وجود ندارد و هزینه بلیچینگ به این روش با روش بلیچینگ در منزل کمی متفاوت است.

کدام روش سفید کردن دندانها بهتر است ؟

چقدر بلیچینگ دندان موثره؟ اساتید علم زیبایی بر این باورند که بهترین نتایج وقتی حاصل میشود که هر دو این روشها با هم انجام بگیرد. یعنی ابتدا office bleaching و سپس home bleaching. تبعا نتیجه گیری در زمان کمتر در بلیچینگ داخل مطب اتفاق می افتد اما نتایج ماندگارتر در نوع بلیچینگ در خانه حاصل میشود.


سفیدیدندانها و علت تغییر رنگ آنها 

دندانها از دو بخش مینا و عاج تشکیل شده اند. مینای دندان روی عاج را پوشانده و باعث شفافیت و سفیدی دندان میشود. ضخامت مینا در بعضی افراد بیشتر است که منجر به داشتن دندانهایی با شفافیت بیشتر میشود. اما به هر حال به مرور زمان بر اثر سایش مینا شکست نور کمتر شده و رنگ عاج نمایانتر میشود. ضمنا بعضی رنگدانه ها نیز به داخل خلل و فرج مینا نفوذ کرده و با کریستالهای مینایی باند میشود که تغییر رنگ واضحتری را باعث میشود. گاهی رنگدانه ها فقط روی سطح مینا رسوب میکند و باعث ایجاد لکه های سیاه و قهوه ای روی سطح دندانها میشود.

مهمترین علل تغییر رنگ دندانها:

۱. سیگار کشیدن

۲.استفاده از نوشیدنیهای رنگی مثل چای ، قهوه و ...

۳. افزایش سن 

۴.عدم رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان

پرهیز از هر یک از موارد بالا و استفاده بجا و مناسب از نوشیدنیهای رنگی مثل چای ، قهوه میتواند در سفید ماندن دندان ها موثر باشد.


آماده سازی دهان برای بلیچینگ (سفید کردن دندانها (

قبل از اقدام به بلیچینگ باید دندانهای پوسیده را ترمیم کنیم. باید بدانیم که بلیچینگ بر روی پرکردگیها، روکشها، لامینتها و نواحی زرد ریشه ناشی از تحلیل لثه تاثیری ندارد. 

قبل از اقدام به بلیچینگ،  انجام جرمگیری(در صورت وجود جرم ) و برساژ به نتیجه گیری بهتر می انجامد.


عوارض بلیچینگ دندان چیست؟

اصولا بلیچینگ اگر تحت نظارت دندانپزشک انجام بگیرد عارضه خاصی ندارد، فقط ممکن است دندانها را تا مدتی حساس کند که این مورد نیز معمولا با خمیردندانهای ضد حساسیت قابل درمان است.


خمیردندان و پودر سفید کننده دندان

این مواد غالبا دارای درصد بالای ساینده ها هستند که باعث میشوند لایه ای از روی مینای دندان شما برداشته شود و استفاده از آنها به ویژه به صورت مکرر به هیچ عنوان توصیه نمیشود.


لاک سفید کننده دندان

لاک سفید کننده دندان و انواع دیگر سفید کننده ها که در داروخانه ها عرضه میشوند، درصد بسیار پایینتری از پراکسید هیدروژن را دارا هستند. بنابراین ، سفید کردن دندانها به صورت تاخیری انجام میپذیرد. ضمنا این مواد چون بدون هیچ محافظی در دهان رها میشوند و کنترلی روی آنها نیست بنابراین با بزاق شسته شده و بلعیده میشوند که این مورد نیز میتواند صدمات جدی به بدن فرد وارد کند. ضمنا این مواد غالبا حاوی ساخارین هستند که هر چند برای دندانها مضر نیست، اما سرطان زایی آن مدتهاست به اثبات رسیده و استفاده از آن در آمریکا ممنوع میباشد.


بلیچینگ در خانه

بسیاری از افرادی که جهت بلیچینگ دندانهای خود مراجعه میکنند، روش بلیچینگ در منزل ( home bleaching ) را انتخاب میکنند، ولی بعد از مدتی بسیاری از توصیه های دندانپزشک خود را فراموش میکنند. در روش بلیچینگ در خانه دندانپزشک از دندانهای شما قالبگیری میکند و یک جفت تری متناسب با سایز دندانهای شما و مخصوص به شما (custom trays)میسازد. و سپس ژلهای سفید کننده دندان را همراه با این تری ها به شما تحویل میدهد.


مراحل استفاده از تری ها و ژلهای سفید کننده دندان

 1. ابتدا دندانهای خود را مسواک نموده و با نخ دندان ما بین دندانهای خود را تمیز کنید.
 2. نوک مخلوط کننده سرنگ را وصل کنید.
 3. یک قطره ژل سفید کننده دندان را بر سطح داخل لبه بیرونی هر یک از حفره های قالب پلاستیکی دندانها (تری ها) بچکانید. بعد از چکاندن هر قطره آنرا با نوک سرنگ در حفره پخش کنید.
 4. قالبهای محتوی ژل سفید کننده دندان را بروی دندانها بگذارید. دقت کنید که ژل از قالبها بیرون نزند و مطمئن شوید که قالبها بدرستی و کاملا بر روی سطح دندانها قرار گیرد.
 5. پس از قرار دادن قالب بر روی دندانها، حبابهایی در ژل سفید کننده  مشاهده می نمایید، که خود بخشی از روند سفید نمودن دندانهاست.
 6. ژل اضافی بیرون زده از قالب را بوسیله انگشت یا مسواک خشک پاک کنید. سفید شدن لثه، در این مرحله طبیعی است و ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می کشد و این خود علامت زیاد گذاشتن مواد سفید کننده دندان است که باید در دفعات بعد کمتر استفاده کنید.
 7. قالبها را به مدت ۱۵ دقیقه بر روی دندانهای خود نگه دارید.
 8. بعد از هر کاربرد، قالبها را از دهان خارج کرده و با آب و مسواک دندانها و لثه های خود را بشویید. 

قالبها را با آب سرد بشویید و کاملا از ژل پاک کنید، سپس در یک جعبه در محیطی خشک و خنک نگهداری کنید.

 1. برای کسب بهترین نتیجه، از ژل سفید کننده در دو نوبت یکی در ابتدای روز و دیگری در انتهای شب قبل از خواب استفاده نمایید.


موارد استفاده از بلیچینگ

 • زرد      و قهوه ای شدن دندان ها به مرور زمان
 • زرد      شدن دندان به خاطر مصرف برخی غذاها به خصوص نوشیدنی هایی مثل قهوه و چای
 • عادات      غذایی فرد
 • زرد      شدن دندان با استعمال دخانیات مانند سیگار،  قلیان      و تنباکو

 

بلیچینگ دندان معمولاً به سه روش انجام می گیرد:

 • استفاده      از یک ماده شیمیایی مخصوص بلیچینگ بر روی دندان‌هایی که به دلایلی تغییر رنگ      داده است
 • به      کار گیری یک گارد دهانی که از یک ماده سفید کننده مخصوص پُر شده است و این      گارد باید چند ساعت در هر روز بر روی دندان‌ها گذاشته شود. این گارد متناسب      با ساختار دهان شما ساخته می شود
 • استفاده      از یک ماده مخصوص به شکل خمیر دندان


مزایای استفاده از بلیچینگ

 • این      روش سریع ترین راه برای سفید کردن دندان ها می باشد.
 • این      روش به عنوان روشی تقریباً بی خطر و مطمئن شناخته شده است. البته این اطمینان      زمانی حاصل می شود که توسط دندانپزشک با تجربه انجام گیرد.


معایب استفاده از بلیچینگ

 • یکی      از معایب این روش، دوام درمان است. سفید کردن دندان ها با این روش ماندگار      نیست و بعد از مدتی بسته به مواد به کارگرفته شده دراین روش، رنگ دندان ها به      حال قبل بر می گردند. این دوام به ادامه مصرف نوشیدنی ها و غذاهای پر رنگدانه      نیز وابسته است
 • ایجاد      حساسیت در بعضی از افراد
 • همچنین      متفاوت بودن نتایج درمان که به سن، عوامل ژنتیکی ونوع لکه های دندان بستگی      دارد


 حساسیت دندانی

شایع ترین عارضه سفید کردن و بلیچینگ دندان حساسیت دندانی است که می تواند از یک حساسیت بسیار ضعیف تا درد بسیار تیز و آزار دهنده باشد. معمولا حساسیت دندانی پس از چند هفته برطرف شده و آسیب دائمی به دندان نمی رساند. البته در موارد محدودی آسیب غیر قابل برگشت به دندان نیز گزارش شده است.

برای کاهش این عارضه، یکی از راهکارها استفاده از ژل های کاهش دهنده حساسیت دندانی هستند که قبل یا بعد از سفید کردن دندان  ها می توان از آن ها استفاده کرد.


درد و آسیب لثه

دومین اثر جانبی سفید کردن دندان درد لثه است که در این رابطه دو تئوری وجود دارد:

1) هیدروژن پراکساید می تواند منجر به سوزش شیمیایی داخل دهان و آسیب رساندن به لثه های شما شود.

2) درد و آسیب لثه مرتبط با ماده سفید کننده دندان نیست؛ بلکه به دلیل تری (قالب) داخل دهان شماست که ماده سفید کننده داخل آن قرار دارد و عدم تطابق کامل تری با دندان ها منجر به آسیب به لثه می شود. که در این صورت باید مجددا برای دندان های شما قالب تهیه شود.


چهار نکته در  بلیچینگ دندان

درمان بلیچینگ دندان نکاتی دارد که اگر به آن ها آگاه باشید رضایت مندی شما را افزایش خواهد داد:

1) کار با این مواد بسیار سخت می باشد و بلیچینگ دندان هنر دستان و دانش دندانپزشک شماست و بسیار وابسته به تخصص دندان پزشک زیبایی می باشد.

2) این فرایند بلچینگ دندان یک درمان دائمی نیست و نیاز به تکرار دارد رنگ دندان ها ممکن است تغییر کند و نیاز به تمدید داشته باشد. فاصله لازم برای درمان مجدد به عوامل متعددی از جمله بهداشت فردی، عادات غذایی و .. بستگی دارد و میتواند بین چند هفته تا چند سال متغییر باشد.

3) بلیچینگ دندان درمانی در دندانپزشکی زیبایی است که نمی توان نتیجه درمان را به دقت مشخص نمود و سفیدی دندان قابل پیش بینی نمی باشد. این بدان معنی است که در هنگام مراجعه به اکثریت دندانپزشکان، تضمینی بابت میزان روشنی دندان ها ( برای داشتن لبخند های هالیوودی ) داده نخواهد شد.

4) اعتقاد برخی از اساتید و کار بلدهای دندانپزشکی زیبایی این است هردو روش درمان باید با هم انجام شودکه آفیس بلیچینگ یا همان سفید کردن دندان ها در مطب یک استارتر است و باید بوسیله بلیچینگ های خانگی، ادامه روند درمان پیگیری شود. این مسئله شاید زمان سفید کردن دندان و قیمت بلیچینگ را افزایش دهد ولی در دراز مدت رضایت خاطر بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت .منابع:

www.drsepehrian.com

www.drmehrdad.ir


کدامیک از روش های سفید کردن دندان مناسب است؟

احتمالا در نخستین مرحله این سوال فکر همه را درگیر می کند که کدام روش را برای زیبایی دندان هایشان انتخاب کنند. این مسئله بستگی به سلیقه، هزینه، و موقعیت ظاهری دندان های فرد دارد. اگر دندان ها از جهت ظاهری و ردیف بودن مشکل و اختلالی داشته باشند بلیچینگ دندان بهترین روش می باشد .


آیا امکان دارد بلیچینگ دندان به دندان های دیگر صدمه ای وارد کند؟

صدمه و آسیبی از انجام بلیچینگ دندان تا به حال یافت نشده است ولی افرادی که به صورت زیاد و چندین مرتبه در سال از این روش استفاده کرده اند دندان هایشان به حساسیت دچار شده اند. به این دلیل که در روش بلیچینگ دندان تنها رنگ دانه های دندان ها را پاک می کند که بدین منظور هیچ صدمه ای به دندان ها وارد نمی شود .


در دوران بارداری انجام بلیچینگ امکان پذیر می باشد؟

نه تنها در انجام بلیچینگ دندان  بلکه در همه ی روش هایی که جهت سفید کردن دندان به دلیل استفاده از سفید کننده های شیمیایی امکان دارد این مواد در سلامت شیر مادر اثرات منفی بگذارد به همین دلیل توصیه می شود انجام دادن روش های زیبایی دندان را بعد از بارداری انجام دهند .


دوام بلیچینگ دندان چگونه است؟

دوام سفیدی دندان ها پس از بیلچینگ دندان ارتباط مستقیمی به مواد غذایی دارد که فرد استفاده می کند. هرچه اندازه مصرف چای، قهوه، آب میوه های مصنوعی، شکلات و همه غذاهایی که رنگ دانه های زیادی دارند کمتر باشد بهتر است و سفید ماندن دندان ها دوام بیشتری دارد. رعایت این موارد و همینطور رعایت بهداشت دندان و استفاده مرتب از مسواک و نخ دندان کمک شایانی به دوام دندان ها می کند تا سفیدی دندان ها دوام بیشتری داشته باشند .


چه مدت زمانی برای این روش درمان باید انجام شود ؟

روش درمان بلیچینگ در مطب بین ۲ تا ۶ جلسه می باشد که هر جلسه حدودا ۳۰تا ۴۵ دقیقه طول می کشد .


بعد از بلیچینگ دندان ها تا چه اندازه روشن تر می شوند ؟

در روش درمان بلیچینگ رنگ دندان ها بین دو تا شش درجه تغییر می یابد. اما در مجموع تغییر رنگ بستگی به خود دندان آن فرد دارد .


ماندگاری بلیچینگ چه مدت است ؟

ماندگاری بلیچینگ به عوامل بسیاری مثل رعایت نکات بهداشتی بستگی دارد. مانند منع مصرف مواد غذایی هایی رنگی، مسواک کردن،  نخ دندانو سیگار. اما لازم به ذکر می باشد که ماندگاری و دوام این روش درمان  همیشگی نیست .


بلیچینگ خطراتی برای دندان دارد ؟

بلیچینگ هیچگونه آسیبی به دندان ها نمی زند و بنا بر نظریه پزشکان حتی بلیچینگ مینای دندان را افزایش می دهد .


آیا ترمیم های که فرد قبلا انجام داده است مشکلاتی برای بلیچینگ به وجود می آورد ؟

ترمیم هایی که در گذشته انجام شده است موجب مشکل در بلیچینگ نمی شود. اگر فرد دارای چند ترمیم می باشد می تواند با رنگ بلیچینگ آن را تطابق دهد .


برای بلیچینگ در اولین مرحله باید چه اقدامی کرد ؟

باید حتما به دندانپزشک مراجعه کرد تا بتوان طبق تجربیاتی که پزشک دارد رنگ دندان ها را بررسی و تشخیص دهد و بهترین مشاوره را برای این کار به بیمار دهد .


برای انجام  بلیچینگ چه کارهایی باید انجام داد ؟

قبل از اینکه روش درمان بلیچینگ را انجام دهید باید حتما پوسیدگی و مشکلات دندان خود را بررسی و شناسایی کنید و آن ها را رفع کنید و بعد اقدام به بلیچینگ کنید .

بلیچینگ برای چه افرادی توصیه نمی شود ؟

بلیچینگ برای کودکانی که هنوز رشد دندان هایشان کامل نشده است و خانم هایی که در دوران حاملگی و یا شیردهی می باشند و بیمارانی از مشکلات لثه ای رنج  می برند باید حتما با مشورت پزشک انجام شود.


آیا بلیچینگ نسبت به سایر روش های درمانی مقرون به صرفه تر می باشد ؟

بلیچینگ هزینه ی مقرون به صرفه تری نسبت به لامینیت یا سرامیک و  دارد در صورتی که برای لامینیت، سطح دندان تراش خورده وسپس روکشی بر روی دندان قرار می گیرد که برای دندان های سالم کار اشتباهی می باشد با توجه به اینکه هزینه ی قابل توجهی هم دربر می گیرد .


آیا با یک بار بلیچینگ دندانها سفید می شود یا نیاز به جلسات بعدی هم هست؟

اطلاع از اینکه دندانها تا چند درجه تغییر رنگ بدهند کار ساده ای نیست و قابل پیشبینی نمی باشد که دندانهای هر شخص چقدر روشنتر خواهند شد ممکن است دندانهای شخصی نتیجه ی خوبی بدهند و ممکن هم هست که فقط یک درجه تغییر رنگ بدهند و یا به ندرت ممکن است اصلأ تغییر رنگ ندهند بنابراین پس از بار اول بلیچینگ جلسات بعدی مشخص می شوند.منابع:

http://doctorarjmand.com

http://drsaffarharandi.ir


موردی جهت نمایش وجود ندارد