سرطان پروستات

سرطان پروستات

سرطان پروستات در بعضی از آقایان به‌صورت پنهان پیشرفت می‌کند و زمانی علائم خود را نشان می‌دهد که بیماری وارد مراحل پیشرفته شده است. بنابراین شناخت این بیماری و نشانه‌های آن و انجام تست‌های سرطان در تشخیص به‌موقع بیماری اهمیت دارد. پزشک متخصص بهترین کسی است که شما را در مورد لزوم و نحوه‌ی انجام تست‌ها راهنمایی می‌کند. در حال حاضر روش‌های درمانی متفاوتی برای غلبه بر این بیماری وجود دارد و بدون شک روش‌های موجود برای درمان سرطان پروستات همگام با پیشرفت علم در حال پیشرفت است.

پروستات غده‌ی کوچکی در بدن آقایان است که دقیقا در زیر مثانه قرار دارد. تمام سلول‌های بدن ما با سرعت مشخصی رشد می‌کنند و تقسیم می‌شوند و بعد از مدتی از بین می‌روند. سرطان پروستات زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های پروستات با سرعت غیرعادی رشد ‌کنند و برخلاف سلول‌های عادی بعد از پایان عمر خود از بین نروند و تجمع سلول‌ها باعث به‌وجود آمدن تومور در پروستات شود. تومور به‌وجود آمده با گذشت زمان می‌تواند به سایر بافت‌ها، غدد لنفاوی و در نهایت به استخوان‌ها سرایت کند.

سرطان پروستات دومین سرطان رایج در آمریکا و دومین دلیل مرگ‌های ناشی از سرطان در میان مردان است. در آمریکا از هر ۷ مرد ۱ نفر به سرطان پروستات مبتلاست. حدود ۲,۵ میلیون نفر در آمریکا درگیر این بیماری هستند. طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا سالانه ۳۰۰۰۰ مرد بر اثر سرطان پروستات جان خود را از دست می‌دهند.

رایج‌ترین نشانه‌های سرطان پروستات عبارتند از:

 • مشکل در دفع ادرار
 • تکرر ادرار
 • ادرار با فشار کم
 • مشاهده‌ی خون در ادرار یا منی
 • تورم پاها
 • درد و ناراحتی در لگن یا مقعد
 • درد به هنگام انزال
 • ناتوانی‌های جنسی


توجه کنید که گاهی ممکن است سرطان به‌صورت پنهان و بدون هیچ نشانه‌ای پیشرفت کند و ماه‌ها یا حتی سال‌ها بعد نشانه‌های خود را بروز دهد، بنابراین انجام آزمایش‌های منظم در پیش‌گیری و درمان به موقع سرطان پروستات نقش مهمی دارد.


آزمایش‌های تشخیص سرطان پروستات

آزمایش آنتی‌ژن اختصاصی پروستات(PSA): در این آزمایش میزان PSA خون اندازه‌گیری می‌شود PSA نوعی پروتئین است که توسط غده‌ی پروستات تولید می‌شود و با یک آزمایش خون ساده می‌توان میزان این ماده را در خون اندازه‌گیری کرد. مشکلاتی از قبیل التهاب، بزرگی پروستات یا سرطان باعث می‌شوند مقدار این ماده در خون از حد نرمال آن بیشتر شود.

در برخی موارد به تشخیص پزشک، آقایان بالای ۵۰ سال یا جوان‌تر که احتمال ابتلا به سرطان پروستات در آنها وجود دارد مورد معاینه‌ی دیجیتال مقعد (DRE) قرار می‌گیرند. همچنین ممکن است از سونوگرافی برای بررسی وجود تومور استفاده شود. چنانچه در معاینات اولیه مورد مشکوکی مشاهده شود، در مرحله‌‌ی بعد برای معاینه‌ی دقیق‌تر، بیوپسی یا همان نمونه‌برداری تجویز می‌شود. در نمونه‌برداری قسمتی از بافت پروستات توسط سوزن مخصوص نمونه‌گیری و زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود.


معیار گلیسون

پزشک بعد از نمونه‌برداری و بررسی سلول‌های نمونه، نمره‌ای به نمونه‌‌ی موردنظر می‌دهد که معیار گلیسون (Gleason score) نام دارد. هرچه عدد این معیار بزرگ‌تر باشد، توده‌ی موردنظر بدخیم‌تر است. پاتولوژیست به کمک این معیار و آزمایش‌ها و معاینات انجام‌ شده، تشخیص می‌دهد که سرطان در چه مرحله‌ای است و تا چه حد به بافت‌ها و ارگان‌های اطراف خود سرایت کرده است.


افرادی که بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار دادند

نتایج مطالعه ای جدید نشان داده است که برخی ویژگی های جسمانی می توانند تاثیر قابل توجهی روی ابتلا به سرطان پروستات داشته باشند. بنابر گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، سرطان پروستات شایع ترین سرطان در بین مردان است (به غیر از سرطان های پوست غیر ملانوم). اما این نوع از سرطان تا حد زیادی قابل درمان است - نرخ بقای پنج ساله آن حدود 99 درصد است - زیرا سرطان پروستات رشد کندی دارد و به آرامی گسترش می یابد و به لطف آزمایش PSA تشخیص زودهنگام امکان پذیر است. اما نتایج مطالعه ای جدید نشان داده است که برخی ویژگی های جسمانی می توانند تاثیر قابل توجهی روی ابتلا به سرطان پروستات داشته باشند.

در شرایطی که عوامل خطرآفرین برای سرطان پروستات نسبتا شناخته شده هستند، تیمی پژوهشی به رهبری دانشمندان دانشگاه آکسفورد کشف کرده اند که بزرگتر بودن از حد متوسط - چه قد بلندتر یا چاق تر - مردان را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به تومور تهاجمی تر پروستات و در نتیجه مرگ ناشی از آن قرار می دهد.

در این مطالعه، پژوهشگران به تجزیه و تحلیل داده های 141 هزار 896 مرد از هشت کشور اروپایی شامل دانمارک، ایتالیا، هلند، اسپانیا، سوئد، انگلیس، آلمان و یونان اقدام کردند. از این تعداد، 7 هزار و 24 نفر به سرطان پروستات مبتلا بودند. در این موارد مبتلا به سرطان، 726 مورد دارای تومورهای تهاجمی، یک هزار و 388 مورد در مرحله پیشرفته سرطان قرار داشته و 934 مورد به مرگ منجر شده بود.

بررسی دانشمندان نشان داد که هم قد بلند و هم چاقی با ابتلا به تومورهای تهاجمی تر و احتمال بیشتر تجربه مرگ پیوند خورده اند. با هر 10 سانتیمتر قد اضافه، خطر تومورهای تهاجمی و مرگ به ترتیب افزایش 21 درصد و 17 درصدی را نشان داد. با هر 10 سانتیمتر دور کمر بیشتر نیز خطر تومورهای تهاجمی و مرگ به ترتیب افزایش 13 درصد و 18 درصد را نشان داد.


اگرچه دانشمندان همچنان به درکی مشخص از رابطه قد و میزان تهاجمی بودن سرطان پروستات پی نبرده اند، اما به گفته آرورا پرز، مولف ارشد مطالعه، این فرصتی برای انجام پژوهش های بیشتر درباره عواملی که اثر بیشتری بر اندازه قد دارند، مانند هورمون ها و تغذیه در دوران کودکی، فراهم کرده که ممکن است در ابتلا به سرطان پروستات نقش داشته باشند.

در زمینه رابطه بین چاقی و میزان تهاجمی بودن بیماری، پژوهشگران این نظریه را مطرح کرده اند که سطوح افزایش یافته هورمونی مرتبط با چاقی ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات تهاجمی را افزایش دهد. همچنین این امکان وجود دارد که چاقی تشخیص بیماری را در مراحل اولیه بدون در نظر گرفتن شدت تهاجمی بودن تومور دشوار سازد.


عوامل زیر احتمال ابتلا به سرطان پروستات را در آقایان افزایش می‌دهد:

 • سن: ریسک ابتلا به سرطان پروستات از سن ۵۰ سالگی به بعد افزایش می‌یابد و معمولا در آقایان بالاتر از ۶۵ سال شایع‌تر است
 • نژاد: سیاه‌پوستان آمریکایی بیشتر از سایرین به این بیماری مبتلا می‌شوند و احتمال بروز این بیماری در مردان آسیایی نسبت به سایر نژادها کمتر است
 • سابقه‌ی خانوادگی: در صورتی‌‌ که اقوام نزدیک فرد، مبتلا به سرطان پروستات بوده باشند ریسک ابتلا بالا می‌رود
 • وزن:  شیوع این بیماری در آقایان دارای اضافه وزن بیشتر است


چه کسانی باید مورد بررسی قرار بگیرند؟

در پاسخ به این سؤال باید بدانید که با توجه به نتایج آزمایش‌ها پزشک‌تان تصمیم می‌گیرد که شما به بررسی بیشتر و درمان نیاز دارید یا خیر.  فراموش نکنید که سطح بالای PSA همیشه نشانه‌ی ابتلا به سرطان پروستات نیست. مشکلاتی مانند التهاب، عفونت و بزرگی پروستات هم ممکن است علت افزایش سطح این ماده در خون باشند. بنابراین بهتر است پیش از انجام این آزمایش با پزشک خود مشورت کنید.


عوارض

 1. رشد سرطان: سلولهای سرطانی تمایل دارند که به بخشهای دیگر بدن وارد شوند و سرطان پروستات از این قاعده مستثنی نمی باشد. در مراحل پیشرفته، خطر رشد سلولهای سرطانی در اندامهای نزدیک به غده پروستات وجود دارد. همچنین احتمال جابجایی سلولهای سرطانی از طریق جریان خون و ابتلای بخشهای دیگر بدن همچون سیستم لنفاوی و غیره وجود دارد. بنابراین شدیدترین حالت عوارض ناشی از سرطان پروستات رشد سلولهای سرطانی می باشد.
 2. درد: یکی دیگر از عوارض سرطان پروستات درد است. اگرچه سرطان پروستات در مراحل اولیه بدون درد است اما این احتمال کاملا وجود دارد که سرطان پروستات در دیگر بخشهای بدن منتشر شود. سرطان پروستات حتی ممکن است استخوانها را نیز مبتلا کند. در موارد بدخیم گسترش سرطان پروستات به استخوانها، درد حاصل از آن طاقت فرسا خواهد بود.
 3. مشکل سختی در ادرار: مشکل سخت ادراری ناشی از سرطان پروستات به دو دلیل بوجود می آید:

خود سرطان پروستات و یا روشهای درمان آن، روش دمان به شدت وضعیت بستگی دارد.

 1. اختلال عملکرد نعوضی
 2. افسردگی


روش‌های درمان سرطان پروستات

برای درمان سرطان پروستات از روش‌های زیر استفاده می‌شود:

 • پروستاتکتومی رادیکال که طی آن غده‌ی پروستات از      بدن خارج می‌شود؛
 • پرتودرمانی که با کمک اشعه‌های قوی سلول‌های سرطانی      را از بین می‌برد؛
 • شیمی‌درمانی که از داروهای شیمیایی برای غلبه بر      سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند؛
 • هورمون‌درمانی که طی آن جلوی تولید هورمون      تستوسترون گرفته می‌شود، زیرا این هورمون به رشد تومورهای پروستات کمک می‌کند؛
 • براکی‌تراپی که در آن برای از بین بردن تومور، ذرات      رادیواکتیو در مجاورت تومور قرار داده می‌شود؛
 • سرمادرمانی که با انجماد بافت‌های منطقه‌ی موردنظر      تومور را از بین می‌برد؛
 • روش اولتراسوندتراپی که با گرم کردن بافت پروستات      تومور را هدف قرار می‌دهد.


پیشرفت‌ در روش‌های درمانی

سازمان غذا و داروی آمریکا در سال ۲۰۱۰ اولین واکسن درمان سرطان را تأیید کرد. این واکسن پروونج  (Provenge) نام دارد و با استفاده از سلول‌های بنیادی به بیمارانی که در مرحله پیشرفته‌ی سرطان پروستات قرار دارند، کمک می‌کند. دانشمندان در حال ابداع روش‌های جدید برای درمان سرطان پروستات هستند. روش‌ اولتراسوند متمرکز با شدت بالا جهت نابود کردن سلول‌های سرطانی و درمان‌های دارویی هدفمند برای متوقف کردن رشد این سلول‌ها جزو روش‌های جدید درمان سرطان به حساب می‌آیند.

 

در آخر اینکه

سرطان پروستات هرچه زودتر تشخیص داده شود شانس بیشتری برای درمان خواهد داشت. در اغلب موارد این بیماری در مراحل اولیه قابل درمان است. چنانچه بیماری وارد مراحل بالاتر شود، درمان آن نیز دشوارتر خواهد بود. علاوه بر این، روش‌های درمانی که در مراحل پیشرفته‌ی سرطان پروستات مورد استفاده قرار می‌گیرند گاهی عوارضی از قبیل بی‌اختیاری ادرار و مشکل در نعوظ را به‌ همراه دارند.

پزشک متخصص با توجه به شرایط فرد، سبک زندگی و سن شخص تصمیم می‌گیرد که آزمایش‌های مربوط به سرطان پروستات از چه سنی و به چه صورت باید انجام شود.


منابع:

https://www.chetor.com

http://salamatbank.com
پروستات چیست و عملکرد آن کدام است؟

پروستات به عنوان یکی از غده های بدن می باشد که در قسمت خروجی گردن مثانه و دورادور مجرا را احاطه کرده است و نقش آن در بدن در رابطه با تولید موادی در رابطه با باروری و بالغ شدن نطفه مرد جهت آماده شدن با لقاح تخمک زن می باشد.


PSA چیست؟

یک پروتئین است که در حالت طبیعی از غده پروستات به داخل خون ترشح می شود و به دو صورت آزاد و ترکیب  در خون جریان دارد و به آن آنتی ژن مخصوص پروستات گفته می شود و در حالت طبیعی در خون مردان و به اندازه نرمال که اغلب زیر ۴نانو گرم می باشد وجود دارد.


چه عواملی باعث بالارفتن PSA در خون می شوند؟

امروزه شایعترین علت بالارونده PSA خون سرطان پروستات می باشد. در بیماری سرطان پروستات اندازه   PSAخون ماه به ماه و سال به سال روند صعودی پیدا کرده و به اصلاح حالت PSARizing یا PSA با طرح صعودی پیش می آید که خبر از سرطان پروستات دارد.

عوامل دیگر که اندازه PSA را بالا می برند عبارتند از:

۱- عفونت حاد پروستات

۲- دستکاری های پروستات مثلاً معاینه مقعدی، سیستوسکوپی یا نمونه برداری

۳- اندازه پروستات: هر چه حجم و اندازه پروستات بالا باشد باعث بالا بودن اندازه PSA خواهد شد که اغلب موارد زیر ۱۰ می باشد.


آیا همه مردان باید آزمایش PSA بدهند؟

امروزه از تست PSA برای غربالگری سرطان پروستات استفاده می شود. طبق قانون مصوب جهانی ۱۹۸6، با توجه به اینکه سرطان پروستات شایعترین سرطان مردان بالای ۵۰ سال می باشد، از تست PSA جهت پیدا کردن زودرس سرطان پروستات برای افراد زیر توصیه می شود:


۱-  همه مردان بالای ۵۰ سال

۲-  همه مردانی که سابقه سرطان خانوادگی پروستات در پدر و عمو و برادر خود دارند باید از بالای ۴۰ سال تحت پیگیری PSA قرار بگیرند.

۳-  در هر فردی که در آزمایش اولیه PSA بالای ۴ و یا روند صعودی داشته باشد به صورت منظم تست انجام شود.


تفسیر نتیجه PSA چگونه است؟

در گذشته ملاک اندازه پروستات زیر ۴ نانوگرم در میلی لیتر بود ولی امروزه هر گونه افزایش تدریجی در سطح PSA خون می تواند خبر از شروع سرطان پروستات باشد و لذا توصیه اکید می شود که در انجام این تست باید دقت شود که سر موقع انجام شود.


در مواردی که اندازه PSA مشکوک است آیا کارهای تکمیلی وجود دارد؟

بله، در مواردی که سطح PSA خون بالا است اولین اقدام تکرار آزمایش در یک آزمایشگاه معتبر می باشد. اگر بالا بودن آن دوباره تأیید شود معاینه مقعدی و انگشتی پروستات دومین اقدام است. در معاینه انگشتی هر گونه سفت شدن پروستات شدیداً شک به سرطان پروستات را مطرح می کند.


اگر جواب نمونه برداری سرطانی بود اقدام بعدی چیست؟

اقدام بعدی در رابطه با شدت بدخیمی پروستات می باشد که به سه قسمت کم خطر، متوسط و پرخطر تقسیم می شود. بسته به گزارش جواب نمونه برداری و سطح و اندازه PSA اقدام بعدی فرق می کند.

اگر PSA خون بالای ۱۰ باشد شانس انتشار به استخوان ها بالاست و لذا باید اسکن استخوان نیز انجام شود تا از نظر انتشار بیماری مطمئن بود.


درمان های سرطان پروستات کدامند؟

اگر سرطان محدود به پروستات باشد و به استخوان و غدد لنفاوی منتشر نشده باشد بهترین درمان جراحی و برداشتن غده سرطانی است. اگر در بررسی های انجام شده مشخص گردد که غدد لنفاوی و یا استخوان بیمار درگیر است عمل جراحی هیچ فایده ای ندارد و لذا بهترین درمان استفاده از آمپول های مهار کننده ترشح و عمل کننده تستوسترون می باشد که بیمار تا آخر عمر خود باید هر ماه آن را تزریق نماید.

  آیا جهت سرطان پروستات درمانی وجود دارد ؟

بله: برای درمان سرطان پروستات راه حل های مختلفی وجود دارد، برخی از سرطان های پروستات بسیار پیشرفت می کنند در حالی که برخی از سرطان ها خیلی کند پیشرفت می کنند، در صورتی که بیمار با چکاپ منظم سریعا از بیماری مطلع شود می توان با اشعه درمانی و جراحی قبل از اینکه بیماری به غدد لنفاوی و قبل از نفوذ به استخوان درمان آن را انجام داد .


درمان سرطان در همگی اشخاص یکسان است ؟

 خیر: در صورتی که اشخاص در سنین خیلی پایین به این بیماری مبتلا شوند، باید سریعا اقدامات درمان انجام شود، در صورتی که اشخاص در سنین پایین به بیماری سرطان پروستات به دلیل امکان پیشرفت سریع سرطان درمان و اقدامات درمانی سریع باید انجام شود.


    آیا خون در ادرار از علائم سرطان پروستات است ؟

خون در ادرار بسیار مهم می باشد و حتما باید پیگیری شود که چرا این امر رخ داده است، در برخی از موارد تهاجم به مجرا به دلیل عفونت دستگاه ادراری و سرطان دستگاه ادراری سبب ایجاد خون در ادرار می شود.

    آیا علائم وجود خون در منی نشانه سرطان پروستات است ؟

زمانی که اتفاقی در کیسه های سازنده منی رخ دهد خون در منی ایجاد می شود، خون در منی خطرناک نیست اما نشانه عفونت می باشد که باید سریعا درمان شود تا بهبودی سریع تر حاصل شود و شخص با بیماری جدی روبرو نشود .


منابع:

http ://drmehrad.com

https://drkarami.com

موردی جهت نمایش وجود ندارد