پروتز

پروتزهای زیبایی

پروتزهایی در بازار وجود دارند که می‌توان با کار گذاشتن آن در صورت، گونه یا چانه، این بخش‌های صورت را برجسته‌تر کرد و به آن فرم دلخواه دست یافت.


برجسته‌کردن گونه‌ها

توصیه اغلب جراحان پلاستیک این است که اگر خانم‌ها تمایل به برجسته‌سازی گونه دارند، به جای تزریق ژل، پروتزهای گونه را انتخاب کنند. پروتز را از ماده‌ای به نام «سیلیکون» می‌سازند.


آسیب شناسی پروتزهای سیلیکونی

براساس تحقیقات انجام شده، سیلیکون‌ها ضرر عمده‌ای برای بدن ندارند و سال‌ها بدون عارضه در محل باقی می‌مانند و در حجم‌های گوناگون ساخته می‌شوند. برخی از کارخانه‌های سازنده، فضای داخل پروتزها را از سرم پر می‌کردند. در حال حاضر، این نوع پروتزها مطلوب‌ترین و کم‌عارضه‌ترین نمونه‌های به دست آمده است.


کار گذاشتن پروتزها در صورت

برای گذاشتن پروتزهای گونه‌ای شما می‌توانید بی‌هوشی کامل و یا موضعی را انتخاب کنید. مدت این جراحی نیم ساعت طول می‌کشد. در طول عمل، برش کوچکی از داخل دهان در حد فاصل لثه فوقانی و گونه داده می‌شود و نسج نرم‌گونه کنار زده می‌شود. به این شکل حفره‌ای ایجاد می‌شود که پروتز، درون این حفره و درست روی استخوان گونه قرار می‌گیرد.

سپس برش با نخ بخیه قابل جذب دوخته می‌شود. در این روش، برشی روی پوست صورت داده نمی‌شود تا بعد از عمل جای آن روی صورت باقی بماند. عمل جراحی کار گذاشتن پروتز درگونه می‌تواند به تنهایی انجام شود و یا بخشی از پروسه کشیدن پوست صورت باشد.


پروتز زیبایی سینه

 این جراحی نیز یکی از جراحی‌هایی است که آمارهای بسیار بالایی دارد. در این روش نیز با پروتزها برای برجسته سازی اندام‌ها استفاده می‌کنند.

بعضی‌ها می‌گویند جراحی زیبایی پستان موجب افزایش بروز سرطان پستان خواهد شد  ولی از نظر علمی ثابت شده است در خانم‌هایی که سینه‌های بزرگی دارند، احتمال وقوع سرطان پستان بیشتر است بنابراین برعکس اعتقادی که مردم دارند، کاهش اندازه سینه‌ها می‌تواند میزان بروز سرطان را کاهش دهد.


تاثیر پروتز سینه بر شیردهی

اگر بافت شیرده کافی در سینه خانم‌ها باشد، قادر به شیردهی خواهد بود و با گذاشتن پروتز، چیزی از بدن و یا سینه فرد کاسته نمی‌شود.  بنابراین اگر بافت کافی باشد، ‌مشکلی برای شیردهی پس از گذاشتن پروتز وجود نخواهد داشت.


سایر عوارض پروتز سینه

گاهی به دلیل تغییرات حسی به صورت کاهش و یا افزایش یا از بین رفتن حس در ناحیه‌ای که پروتز گذاشته شده، بیماران به پزشک معالج‌شان مراجعه می‌کنند ولی این مشکل به طور معمول تا چند ماه پس از عمل به وضعیت عادی برخواهد گشت. عدم تقارن در شکل سینه‌ها نیز یکی دیگر از عوارض این جراحی‌ها است که اگر این جراحی به وسیله جراح پلاستیک انجام شود، این عارضه با احتمال کمتری به وقوع خواهد پیوست. عارضه اختصاصی‌ پروتز، تشکیل کپسول‌ دور پروتز است که البته به صورت طبیعی در همه بیماران به وجود می‌آید اما در درصد کمی از بیماران کپسول ضخیم‌تر از اندازه عادی تشکیل می‌شود و ممکن است سبب درد و یا تغییر شکل ظاهری سینه شود که البته این عارضه به‌طور معمول چند سال پس از عمل رخ می‌دهد و راه درمان آن، برداشتن پروتز و تعویض آن است. شما برای انجام این جراحی باید یک روز و یک شب در بیمارستان بستری شوید و اغلب پس از ۹ تا ۱۰ روز، دوره نقاهت پس از عمل سپری خواهد شد.


پروتز زیبایی چانه

برای کسانی که در یک حادثه طبیعی یا تصادفات رانندگی شکل چانه‌شان از بین رفته است یا به علت مشکلات دهان و فک، زیبایی چانه‌شان از بین رفته است می‌توانند از پروتزهای مخصوص چانه استفاده کنند. این جراحی را می‌توان با یک بی‌حسی موضعی و در مواردی به وسیله بی‌هوشی عمومی انجام داد. جراح برشی کوچک در داخل دهانتان و یا زیر چانه‌تان ایجاد خواهد کرد. یک پروتز مخصوص چانه زیر پوشش استخوان چانه شما کار گذاشته می‌شود و برش با بخیه‌های قابل جذب بسته می‌شود. اغلب شما ساعاتی پس از انجام این جراحی از بیمارستان مرخص خواهید شد.


منابع:

http://rasekhoon.net

http://orped.ir


جنس پروتزها از چیست؟

پروتزها با جنس های متفاوت برای نواحی مختلف صورت موجود می باشد. بیشتر این پروتزها از جنس silicon می باشد. پروتزهای دیگری مثل porex و یا Gortex نیز بکار برده می شوند. این پروتزها واکنش بافتی را ایجاد نکرده و برای بدن مضر نیستند.


چه کسانی مناسب گذاشتن پروتز هستند؟

بنا به تشخیص پزشک کسانی که گونه های صاف و نامشخص دارند، چانه کوچک دارند و نیاز به اصلاح تا حدود 6میلیمتردارند قابل اصلاح با پروتز می باشند در سایر نواحی مثل فک تحتانی برحسب تشخیص پزشک، پروتز استفاده میشود.

 

روش های جراحی چیست؟

 1. رایج ترین روش از راه برش داخل دهان میباشد.
 2. در مواردی برش از زیر پلک و داخل پلک، برای گونه استفاده میشود و برش زیر چانه برای ناحیه چانه استفاده می شود.

در برشهای داخل دهان بخیه ها نیاز به کشیده شدن ندارند. چنانچه برش روی پوست باشد بخیه روز پنجم کشیده خواهد شد.


آیا پروتزها نیاز به فیکس شدن دارند؟

بعضی از انواع پروتزها نیاز به فیکس کردن با پیچ دارند و بعضی دیگر با نخ بخیه از روی پوست صورت فیکس می شوند و در بعضی دیگر نیازی به فیکس کردن ندارند.


پروتزها چه عوارضی می توانند داشته باشند؟

1.       عوارض پروتزها بسیار اندک اند. از جمله هماتوم (تجمع خون) در ناحیه عمل، عفونت و پس زدن پروتز که در کمتر از 1 درصد موارد اتفاق می افتد.

 1. ممکن است در موارد نادری اعصاب حسی ناحیه لب بالا و پایین آسیب ببیند که فقط حس این نواحی را تحت تاثیر قرار می دهد و از نطر حرکتی مشکلی بوجود نخواهد آمد. در بسیاری موارد کم حسی و یا بی حسی به مرور از بین خواهد رفت. در موارد نادر بی حسی دائمی خواهد بود.
 2. عدم تقارن در پروتزها یکی دیگر از عوارض بوده که نیاز به اصلاح با جراحی مجدد خواهند داشت.


آیا پروتزها دائمی هستند؟

بلی، پروتزها دائمی اند.

درافرادی که به سنین پیری می رسند دچار تحلیل استخوانی بصورت طبیعی میشوند که ممکن است دچار نا هماهنگی شده که نیاز به اصلاح پروتز پیدا می کنند.


اقدامات پس از عمل پروتزهای صورت چیست؟

 1. چند ساعت پس از عمل ترخیص خواهید شد.
 2. ورم ناحیه عمل از زمان عمل تا 48 ساعت افزایش یافته و پس از آن کم شده و تا حدود 2 هفته طول خواهد کشید ودر عرض 6 ماه کاملا شرایط بافتی عادی می شود.
 3. در موارد بسیار کم ممکن است کبودی ایجاد شود که معمولا ظرف دو هفته جذب می شود.
 4. در 48 ساعت اول از کمپرس سرد 20 دقیقه هر 20 دقیقه استفاده نمائید. چنانچه کبودی ایجاد شود از روز سوم کمپرس گرم به مدت پنج دقیقه هر نیم ساعت استفاده نمائید.
 5. تا 3-4 هفته از فشار روی پروتز جلوگیری نمائید.
 6. چنانچه فیکساسیون(ثابت نمودن) در پوست داشته باشید روز 4-5بار برای برداشتن مراجعه نمائید.
 7. چنانچه چسب روی پوست داشته باشید روز چهارم برداشته می شود.
 8. از انجام اقدامات آرایشی تا دو هفته اجتناب ورزید.
 9. تا یک هفته مایعات و غذاهای نرم میل کنید،از دهان شویه و مسواک نرم استفاده کنید.


 


پروتز چانه

 

علت جراحی پروتز چانه چیست و روش های آن کدام است؟

برجستگی چانه در مردان باعث ایجاد احساس مردانگی و در زنان یکی از زوایای مهم صورت را تشکیل میدهد.

در نمای نیمرخ چانه 2 میلیمتر عقب تر از قسمت قدامی لب قرارمی گیرند. در بعضی از افراد چانه عقب تر از این حد است و در صورتیکه که میزان عقب بودن زیاد باشد به صورت حالت چهره پرندگان پیدا میکند و بینی و نیمه میانی صورت خیلی جلوتر از سایر اجزای صورت قرار میگیرد. لذا در این افراد بینی آنها از آنچه که هست بزرگتر دیده میشود. در مبتلایان به این عارضه باید به وضعیت قرارگیری دندانها روی هم توجه کرد. اگر قرار گیری دندانها روی هم مناسب نباشد، احتمالا نیاز به جراحی فک می باشد، اما اگر قرارگیری دندانهای فک بالا و پایین طبیعی بوده و فقط چانه عقب باشد، میتوان با جراحی آن را اصلاح کرد .برای این منظور دو روش وجود دارد:

 1. گذاشتن پروتز چانه
 2. بریدن استخوان چانه وجلوآوردن آن


روش بیهوشی چیست؟

این عمل با بی هوشی عمومی و نیمه بیهوشی قابل انجام است و می توان آنرا همراه با سایر اعمال جراحی زیبایی صورت مثل جراحی پلاستیک بینی و یا کشیدن پوست صورت بطور همزمان انجام داد .


پروتز سینه


در جراحی پروتز سینه برش در کدام قسمت ها ایجاد می شود؟

برای جایگذاری پروتز سینه می توان برش لازم را در زیر سینه، دور هاله سینه، زیر بغل و دور ناف ایجاد کرد. در صورتی که لیفت و پروتز سینه بطور همزمان انجام شود برش دور هاله سینه بهترین گزینه است.

رایج ترین نوع برشی که برای جایگذاری پروتز مورد استفاده قرار می گیرد برش زیر سینه است زیرا در این برش دسترسی بسیار آسان است و جراح به راحتی می تواند پروتز را در بافت سینه قرار دهد.

ایجاد برش در دور ناف بسیار نادر است و در موارد خاص مورد استفاده قرار می گیرد.


انجام این جراحی چه عوارضی به همراه می آورد؟

انجام جراحی پروتز سینه عوارضی را در صورتی که جراحی با موفقیت کامل انجام شود به همراه نمی آورد. انتخاب جراح در دریافت بهترین نتیجه پس از جراحی بسیار پر اهمیت است. در صورتی که مراقبت های لازم بعد از جراحی پروتز سینه بطور کامل رعایت نشود می تواند عوارض را در بر داشته باشد که در زیر به برخی از آن ها اشاره شده است:

عفونت

پارگی یا نشت پروتز

تشکیل کپسول سفت دور سینه

جابجایی پروتز


آیا جراحی پروتز سینه مانع از شیر دهی می شود؟

جراحی پروتز سینه مانع از شیر دهی نمی شود اما توصیه می شود پروتز سینه در زیر دیواره عضلانی قفسه سینه جایگذاری شود تا مشکلی برای شیر دادن به نوزاد در آینده ایجاد نشود.


آیا ممکن است مواد پروتز به داخل شیر مادر نشت کند؟

خیر. امکان نشت موارد پروتز به داخل شیر مادر وجود ندرد.


آیا پروتز سینه سرطان زا است؟

خیر. طبق  تحقیقات انجام شده در این زمینه پروتز های سینه باعث ایجاد سرطان در انسان نمی شوند.


آیا تنها راه بزرگ کردن سینه پروتز سینه است؟

در صورتی که سینه های شما حالت افتاده و آویزان دارد جراحی لیفت سینه به شما پیشنهاد داده می شود تا مشکل افتادگی سینه های شما برطرف شود.

یکی دیگر از روش های حجیم کردن سینه ها تزریق چربی است که چربی ها از سایر اندام های بدن گرفته می شود و به بافت سینه تزریق می شود.


منابع:

www.dr-vaghardoost.com

drnadafkermani.com

موردی جهت نمایش وجود ندارد