جراحی بینی

جراحی بینی

جراحی بینی یک نوع عمل جراحی برای تغییر شکل بینی می باشد که می توان از آن برای

بزرگ کردن بینی

کوچک کردن بینی

برداشتن قوز بینی

عمل بینی گوشتی

جراحی انحراف بینی

عمل بینی استخوانی

پلیپ بینی

کوچک کردن سوراخ های بینی

تغییر زاویه بینی نسبت به لب بالا

و اصلاح عیوب دیگر بینی بهره جست.

در خلال جراحی بینی، جراح یک برش ایجاد می کند تا به استخوان و غضروف بینی دسترسی پیدا کند. برش معمولا در داخل بینی زده می شود بنابراین بعد از عمل جای برش غیر قابل مشاهده است. بر حسب نیاز ممکن است پیوند غضروف یا استخوان (هم می تواند از قسمت هایی از خود بدن بیمار باشد و هم می تواند پر کننده های ترکیبی مصنوعی باشد) نیز انجام شود. پس از اینکه جراح استخوان و غضروف بینی را اصلاح کرد، پوست و بافت بینی بر روی ساختار جدید می نشیند. البته تاثیر نوع پوست بینی بر عمل جراحی  و نحوه ی جذب شدن پوست را نیز نباید نادیده گرفت. در نهایت یک آتل در بیرون بینی گذاشته می شود تا شکل جدید بینی را تا زمان بهبود پشتیبانی کند.

جراحی بینی می تواند تحت بیهوشی عمومی یا بیهوشی موضعی انجام شود انتخاب نوع بیهوشی به پیچیدگی جراحی بستگی دارد. اگر شما بیهوشی موضعی را انتخاب کنید، باید آماده باشید که صدای کار کردن دکترتان بر روی غضروف و استخوان بینی را بشنوید.

جراحی بینی معمولا به صورت سرپایی انجام می شود اما گاهی اوقات هم ممکن است بیمار یک شب در بیمارستان یا محل جراحی بستری شود.

دکتر جراحی که عمل بینی را انجام می دهد معمولا متخصص گوش و حلق بینی یا جراح پلاستیک یا هر دو است .


بعد از جراحی بینی چه انتظاری داشته باشیم؟

پس از یک هفته، آتل و باندپیچی از روی بینی شما برداشته می شود.

صورت کمی پف دارد و نواحی اطراف چشم و بینی کبود و متورم است. کبودی دور چشم و تورم اطراف بینی برای چند روز ادامه دارد و پس از آن بهبود می یابد. کمپرس سرد می تواند برای به حداقل رساندن تورم و کاهش درد مفید باشد. دکترتان ممکن است برای کاهش درد برای شما مسکن نیز تجویز کند. حدودا ۱۰ تا ۱۴ روز طول می کشد تا کبودی و تورم بعد از جراحی تقریبا از بین برود .

ممکن است نیاز باشد تا چند روز اول بعد از جراحی سر خود را بالا نگه دارید. ممکن است چندین هفته طول بکشد تا دوباره بتوانید فعالیت های شدید را از سر بگیرید.


چرا عمل بینی انجام می دهیم؟

جراحی بینی می تواند سایز، شکل و زاویه بینی شما را تغییر دهد و باعث شود بینی شما تناسب بهتری با بقیه اجزای صورتتان پیدا کند .

جراحی بینی می تواند مشکلات ساختاری بینی را که باعث گرفتگی مزمن یا مشکلات تنفسی می شود را اصلاح کند .


برنامه ریزی برای عمل جراحی

جرحان معمولا بیماران را تشویق می کنند تا برای مراقبت از خود فعال باشند تا بتوانند به کمک هم یک برنامه درمانی را تنظیم کنند. در میان مسایل دیگر در مورد موارد زیر نیز بحت خواهد شد :

از بین دو تکنیک جراحی بینی به روش باز و جراحی بینی به روش بسته کدام یک بهتر است .

کدام یک از این دو روش برای نیاز های بیمار مناسب تر است .

کدام یک از انواع بیهوشی توصیه می شود.

چطور برای عمل بینی آماده شویم.


جراحی بینی چقدر موثر است ؟

میزان اثر بخشی جراحی به میزان انتظار شما از جراحی بینی بستگی دارد. نکته ی بسیار مهم این است که شما و جراحتان در مورد هدف جراحی به یک نظر مشترک برسید.

نتیجه ی جراحی بینی دائمی است، اگرچه ممکن است آسیب های بعدی یا عوامل دیگر روی ظاهر بینی تاثیر بگذارد. جراحی زیبایی فقط باید بر روی بینی فردی انجام شود که رشد او کامل شده است که در خانم ها این سن ۱۵ یا ۱۶ و در آقایان ۱۷ یا ۱۸ می باشد. اگر جراحی بینی قبل از این سن انجام شود رشد بینی می تواند روی نتیجه ی نهایی بینی تاثیر بگذارد و احتمالا موجب بروز عوارض نیز خواهد شد.


اگر نتیجه ی جراحی برای من رضایت بخش نبود چه کار کنم ؟

متاسفانه علی رغم بهترین تلاش های دکتر، در بعضی موارد یک بیمار ممکن است  از نتیجه جراحی دکتر خود ناراضی باشد. این اتفاق می تواند علل مختلفی داشته باشد از جمله خطای جراحی یا انتظارات غیر واقع بینانه از طرف بیمار. اگر بینی آنها در ماه های اول شکل ایده آلی که مد نظر داشته اند نگرفته است بیماران نباید وحشت زده بشوند زیرا نتیجه ی نهایی جراحی می تواند تا یک سال متغیر باشد،. اگر بیمار حتی پس از اینکه بینی شکل نهایی خودش را گرفت از نتیجه جراحی ناراضی بود، گزینه هایی برای اصلاح و درمان وجود دارد. بسته به میزان تغییرات که نیاز است، جراح ممکن است تغییر شکل بدون جراحی یا اگر جزو افراد واجد شرایط برای جراحی ترمیمی باشید جراحی ترمیمی را به شما پیشنهاد کند.


مزایای زیبایی

معمول ترین دلیل برای افرادی که تصمیم به انجام جراحی بینی می گیرند بهبود دادن ظاهر بینی شان است. خیلی از افراد احساس می کنند سایز و شکل بینی شان با بقیه ی اجزای صورتشان هماهنگی ندارد و به همین دلیل برای بهبود هارمونی صورتشان جراحی بینی را انتخاب می کنند. در طول جراحی بینی تغییراتی بر روی پل بینی، نوک بینی و سوراخ های بینی می توان ایجاد کرد. انتخاب یک جراح واجد شرایط برای انجام عمل جراحی بینی این اطمینان را خواهد داد که بیماران سودمندترین نتایج را از جراحی بینی خواهند گرفت.


از جمله مزایای زیبایی برای عمل بینی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تقارن صورت  کوچکترین عدم تقارن در بینی افراد می تواند تاثیر عمده ای در ظاهرشان ایجاد کند. جراحی بینی می تواند ظاهر متعادل تری ایجاد کند.

بهبود شکل  تغییر در پل بینی یا نوک بینی می تواند توجه را به مناطق دیگر صورت جلب کند.

حجم متناسب  کاهش دادن پهنای بینی حتی یک مقدار کم، می تواند تاثیر قابل توجهی بر روی تناسب بینی با بقیه اجزای صورت داشته باشد.

از بین بردن قوز یا اعوجاج بینی  جراحی بینی می تواند عیوب پل بینی را اصلاح کند چه این عیوب مادرزادی بوده و چه در اثر یک آسیب به وجود آمده باشد.


مزایای سلامتی

جراحی بینی علاوه بر داشتن مزایای زیبایی می تواند مشکلات مرتبط با سلامت را نیز اصلاح کند. دو مورد از مزایای اصلی جراحی بینی عبارتند از :

بهبود مشکلات تنفسی  جراحی بینی می تواند راه های باریک بینی را باز کرده و اختلالات ساختاری را اصلاح کند و توانایی تنفسی شخص را بهبود دهد.

اصلاح نقص های مادر زادی  جراحی بینی همانطور که نقایص مادرزادی داخلی اصلاح می کند می تواند به اصلاح نقایص بیرونی نیز بپردازد مانند انحراف تیغه ی بینی.


کیفیت زندگی

جراحی بینی علاوه بر مزایای فیزیکی، دارای مزایای روانی نیز می باشد. اشخاصی که از سایز و شکل بینی خود ناراضی هستند معمولا از ظاهرشان احساس خجالت می کنند و ممکن است از اعتماد به نفس پایین رنج ببرند. با این حال بسیاری از بیماران پس از انجام جراحی بینی افزایش محسوسی در اعتماد به نفس خود را گزارش کرده اند. این ویژگی به تنهایی می تواند یک دلیل بزرگ برای انتخاب جراحی بینی باشد.


ریسک ها

بعد از جراحی بینی شما باید انتظار تورم و کبودی اطراف چشم را داشته باشید. مشکلات دیگری که با احتمال کم ممکن است اتفاق بیفتد عبارتند از :

خون ریزی بینی

آسیب یا ایجاد حفره بر روی سپتوم بینی (دیواره ای که سوراخ های بینی را از هم جدا می کند)

مشکلات پوستی، مانند از کار افتادن بافت پوست (نکروز پوست یا پوست مرده) یا حساسیت به چسب ها و باندپیچی

عفونت، برای جلوگیری از ریسک ابتلا به عفونت به شما آنتی بیوتیک داده می شود

انسداد و گرفتگی بینی که ناشی از تورم درون بینی می باشد.

عوارض بیهوشی

همچنین ممکن است نتیجه ی جراحی بینی آن چیزی که شما انتظارش را دارید نباشد.


به حداقل رساندن ریسک ها

عوارضی که در قسمت قبل اشاره شد احتمالی و بعید هستند . با این حال بیماران می توانند برای کاهش ریسک اقدامات زیر را انجام دهند .

قدم اول، انتخاب جراح واجد شرایط. انتخاب یک جراح بینی خوب برجسته که استانداردهای ایمنی مناسب را حفظ کند می تواند احتمال ایجاد عفونت، ایجاد حفره و عوارض دیگر را کاهش دهد. یک جراح با تجربه می تواند یک نتیجه رضایت بخش را تضمین کند.

قدم دوم، بیماران باید دستور العمل های قبل از جراحی و دستورالعمل های بعد از جراحی را دنبال کنند. این دستورالعمل ها فقط برای کاهش ناراحتی ها استفاده نمی شود بلکه روند بهبود شما را سرعت بخشیده و سلامت بیمار را حفظ می کند.

قدم نهایی، افراد باید ارتباط خود را با دکترشان در طول این فرآیند حفظ کنند. آنها باید تا آنجایی که ممکن است در مورد اهداف درمان و همچنین در مورد سابقه ی پزشکی، داروهای مصرفی، عادت کشیدن سیگار و نگرانی های مرتبط خود صادق باشند.


اهداف ویژه

جراحی بینی می تواند برای تغییر شکل، سایز و ظاهر کلی بینی استفاده شود. در بعضی موارد جراح شما ممکن است در همان زمان ایمپلنت چانه را نیز به شما پیشنهاد کند. این کار کمک می کند که مشخصات صورت تعادل بیشتری پیدا کنند.


ملاحظات کلی

بهترین راهی که بیمار می تواند متوجه شود که آیا او یک کاندید خوب برای جراحی بینی می باشد یا خیر این است که یک جلسه مشاوره با یک جراح واجد شرایط ترتیب دهد. جراح شما سابقه ی پزشکی،کیفیت پوست، اهداف زیبایی شناسی و آمادگی ذهنی تان را قبل از درمان بررسی می کند و بر اساس آن جراحی بینی را به شما توصیه می کند.


منابع:

www.drtaherian.com

iranplasticsurgery.asia

جراحی پلاستیک چیست؟

کلمه پلاستیک که ریشه یونـانی دارد به معنی شکل دادن و جراحی پلاستیک شامل اعمال جراحی است که به منظور تغییر شکل و ترمیم عضو انجام می گیرد بدون اینکه به حالت طبیعـی عضـو صدمه بزند و حتی المقدور آثــار جراحی دیده نمی شود.


سن مناسب عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) چیست؟

سن قانونی که فرد می تواند برای خودش تصمیم بگیرد هجده سال است. ولی از لحاظ علمی دخترها از ۱۵ سالگی و پسرها از ۱۷ سالگی می توانند مورد جراحی زیبایی قرار بگیرند به شرط اینکه رضایت والدین وجود داشته باشد. در مورد حد نهایی سن برای راینوپلاستی هم باید گفت که حتی تا ۶۰ سالگی نیز به شرطی که بیماری داخلی وجود نداشته باشد، امکان جراحی وجود دارد. در افراد مسن نیز که بافت های بینی دچار سستی و افتادگی شده اند این عمل موجب جوان تر به نظر رسیدن وبهبود تنفس می شود.


چه کسانی کاندیدای بهتری برای عمل جراحی بینی هستند؟

بهترین کاندیداهای عمل جراحی افرادی هستند که نقایص مشخص داشته و از قبل از انجام جراحی باجراح همکاری کافــی داشته و نسبت به عمل جراحی و نتایج آن توجیه هستند.


آیا وضعیت روحی و روانی فرد در انجام عمل جراحی بینی تاثیر دارد؟

برخی از بیماران پس از عمل، با وجود نتیجه رضایت بخش، به دلیل مشکلات روحی-روانی، وسواس فکری یا شخصیت های متزلزل و بیش از اندازه تأثیر پذیر از دیگران، از نتیجه عمل خود ناراضی اند. داوطلب مناسب جراحی پلاستیک بینی فردی است که از عمل انتظار واقع بینانه ای دارد و برای انجام عمل تحت فشار دیگران نیست و مهمتر آنکه انتظار تغییرات بزرگی را در بهبود روابط فردی و اجتماعی پس از عمل خود ندارد و قوی ترین دلیلش برای انجام جراحی بینی، خشنودی شخص خود باشد.


جراحی بینی چقدر طول می کشد؟

بسته به مشکلات بینی، بین یک تا سه ساعت ممکن است طول بکشد .


زمان بستری در عمل جراحی بینی (رینوپلاستی) چه مدت است؟

معمولا همان شب بیمار ترخیص می شود و نیاز به گذراندن شب در مرکز درمانی وجود ندارد. اما برخی اوقات بنابر برخی ملاحظات پزشکی و یا در صورت تمایل خود بیمار، روز بعد از عمل مرخص میگردد.


پس از عمل بینی چه مدت استراحت لازم است؟

مدت زمان استراحت در منزل بر حسب بنیه بیمار و گستردگی عمل از ۳ روز تا ۱ هفته متغیر است و انجام فعالیت های شغلی سبک ۴ روز پس از جراحی امکان پذیر است. برای مشاغل سنگین تا دو هفته بهتر است استراحت وجود داشته باشد .


انجام جراحی زیبایی بینی با بیهوشی عمومی مناسب تر است یا با بی حسی موضعی؟

هیچ یک بر دیگری برتری ندارد. برخی از پزشکان بیهوشی عمومی و برخی دیگر بی حسی موضعی را ترجیح میدهند. برخی اوقات نیز ملاک تصمیم گیری جراح خواست و تمایل بیمار است. در مواردی که به علت بیماری زمینه ای بیهوشی عمومی به صلاح بیمار نمی باشد با نظر متخصص بیهوشی رینوپلاستی تحت بی حسی موضعی انجام می پذیرد.


بینی گوشتی و غضروفی به چه نوع بینی اطلاق میگردد و نحوه جراحی آنها چه تفاوتی با هم دارد؟

اگر ضخامت پوست بینی زیاد باشد و غضروف های زیر آن ضعیف باشند، بینی اصطلاحا گوشتی گفته می شود. بینی گوشتی دارای پوستی ضخیم و اسکلت غضروفی ضعیف میباشد. بواسطه فراوانی غدد مترشحه چربی پوست بینی این افراد ضخیم و چرب میباشد. در این موارد بهتر است با تقویت داربست غضروفی بینی، شکل مناسب به نوک بینی داده شود. بنابراین بسیاری از بینی های گوشتی در حقیقت به جای این که بافت زیاد داشته باشند، از داربست ضعیفی برخوردارند و با تقویت این داربست می توان این عیب را اصلاح نمود. دانش، تجربه و هنر جراح قادر است این تعادل و توازن ظریف را در جهت ایجاد نوک بینی طبیعی و با ثبات ایجاد نماید. اگر پوست بینی نازک و غضروف های زیر آن محکم باشد، اصطلاحا بینی غضروفی گفته می شود. با توجه به اینکه در تکنیک های فعلی جراحی پلاستیک، فقط روی غضروف و استخوان تراش داده می شود و روی پوست هیچ اقدامی نمی شود، بینی های غضروفی خیلی بهتر به جراحی پاسخ می دهند و زیباتر میشوند. با اینحال امکان ایجاد تغییرات زیبایی طولانی مدت بر روی بینی گوشتی نیز وجود دارد .


بینی گوشتی چه مشکلی را برای جراحی ایجاد می کند؟

پوست ضخیم بینی بمانند پوشاننده، ساختارغضروف واستخوان را دربرمی گیرد. حال اگر این لایه پوشاننده هرچقدر نازکتر باشد ظرافت ساختار را بیشتر نشان می دهد و هر قدر ضخیم تر باشد، ظرافت کاهش می یابد و به همین دلیل مردها که بصورت ذاتی پوست ضخیم تری دارند در مجموع هیچ وقت ظرافت بینی خانمها را دارا نمی شوند .

مشکل بعدی ورم بیشتر پوست ضخیم است. پوستهای نازک ظرف ۲ تا ۳ ماه اکثریت ورم خود را ازدست می دهند. پوستهای ضخیم حدود۶ ماه طول می کشد و بعد ازآن نیز باقی مانده تورم ۱ وحتی تا۲ سال طول می کشد. به همین خاطراست که این مراجعه کنندگان باید کاملا مشاوره شوند تا تحمل و صبوری مناسب، برای گذراندن دوران نقاهت را داشته باشند.


آیا راهی برای نازک کردن این پوست ضخیم بینی وجود دارد؟

پاسخ این است که متأسفانه تنها جزئی ازعمل بینی را که جراح هیچگونه کنترلی روی آن ندارد ضخامت پوست است و هرگونه دستکاریهای آن نتایج وخیمی دارد. بعضی جراحان سعی می کنند پوست را از داخل تراشیده وآنرا نازک کنند. ولی جراح به جز برداشتن بافتهای شل مثل چربی حق صدمه زدن به پوست را ندارد چراکه باعث زخمی شدن و از بین رفتن کیفیت پوست می گردد.

شاید مهمترین نکته برای کاهش مشکل این اشخاص، زدن چسب بصورت مناسب وحداقل ۲ ماه است باچسب زدن بصورت مناسب باعث شده پوست تحت فشار به بافتهای غضروفی واستخوانی زیر بچسبد و بینی شکل مناسبتری بگیرد.


آیا بزرگی نوک بینی همواره موید بینی گوشتی است؟

خیر. در بسیاری از موارد بزرگی غضروف های سازنده نوک بینی موجب بزرگی نوک بینی است. در اینگونه موارد جراح با به کارگیری تکنیک های مناسب میتواند بزرگی نوک بینی را اصلاح نماید. جراح حاذق با معاینه بینی ابهام شما را در رابطه با گوشتی بودن یا نبودن بینی مرتفع میسازد.


آیا بعد ازمدتی بینی گوشتی افت می کند یا برمی گردد؟

پاسخ این سؤال به شناخت ساختار بینی بستگی دارد. پوست ضخیم و بافتهای نرم تحت جاذبه زمین فشاری را رو به پائین جهت افت بینی ایجاد می کند و هم زمان بینی های گوشتی بصورت ذاتی غضروفهای ضعیفی دارند که باعث می شوند استحکام بینی را کاهش دهد. درصورتیکه بینی های گوشتی با تکنیکهای رایج مورد عمل قرارگیرند افت بینی غیرقابل اجتناب است و عمل بینی های گوشتی قابل برگشت است؛ به همین دلیل با تقویت ساختار بینی توسط تکنیکهای خاص ازاین عارضه جلوگیری می کنیم.


آیا در جراحی بینی حد و مرزی برای کوچک نمودن بینی وجود دارد؟

بطور قطع این حد و مرز وجود دارد. زیرا اولا زیبایی لزوما به معنای کوچکی نیست بلکه زیبایی بینی در گروه تناسب قسمت های مختلف بینی با هم و نیز تناسب کل بینی با قسمت های مختلف بینی با هم و نیز تناسب کل بینی با قسمت های مختلف چهره است. ثانیا کوچک شدن بینی تا حدی مطلوب است که عملکرد تنفسی بینی به مخاطره نیفتد.


آیا امکان جراحی همزمان پولیپ بینی با جراحی زیبایی آن وجود دارد؟

پولیپ در حقیقت رشد بیشتر از حد مخاط داخل بینی است که معمولا در پاسخ به مواجهه با آلرژن ها یا همان مواد حساسیت زا ایجاد می شود و فضای داخل بینی را اشغال می کنند. بدلیل کاهش فضای داخل حفره بینی جریان هوا داخل بینی با مقاومت روبرو می شود و فرد احساس گرفتگی بینی می نماید. این پولیپ ها معمولا فضای داخل بینی و سینوس ها را اشغال می کنند و فرد علاوه بر گرفتگی بینی دچار کاهش حس بویایی، احساس سردرد، پری و فشار در صورت و خلط پشت حلق می باشد. برای رها شدن از پولیپها در صورتیکه درمان دارویی موفق نباشد از جراحی آندوسکوپیک بینی استفاده می شود که درحین آن با استفاده از لنزهای مخصوص و ابزار خاص پولیپ های داخل بینی تراشیده شده و خارج می شود. انجام این عمل به همراه جراحی زیبایی بینی امکان پذیر می باشد.


منابع

nosesurgeryclinic.com

iranplasticsurgery.asia

موردی جهت نمایش وجود ندارد