آنژیوگرافی

تعریف

آنژیوگرافی قلب  Angiography روشی برای تشخیص است. بنابراین آنژیوگرافی قلب راه درمان بیماری نیست. در این روش تعداد عروق کرونر قلب که مسدود شده است و محل و میزان انسداد آن مشخص می شود. درواقع اصلی ترین، موثرترین و بهترین راه برای کشف مشکلات شریانهای قلبی استفاده از آنژیوگرافی قلب است .

در این روش به وسیله یک لوله نازک و قابل انعطاف که کاتتر نام دارد یک ماده رنگی تزریق می شود. هنگام آنژیوگرافی شخص چیزی احساس نمیکند. مگر گاهی وقتی که کاتتر به قلب میرسد شخص کمی تپش قلب پیدا می کند که این امر طبیعی است. در روش آنژیوگرافی قلب  Angiography کاتتر از راه وریدی در کشاله ران به سوی قلب فرستاده می شود. سپس وقتی این وسیله در قلب یا مدخل عروق تغذیه کننده رفت، ماده حاجب (ماده ای قابل رویت توسط اشعه ایکس) تزریق خواهد شد. و با کمک آن از زاویه های مختلف قلب عکس برداری میشود. البته در برخی موارد کاتتر از طریق شریان های مچ دست یا آرنج وارد می شود.


 عوارض آنژیوگرافی قلب 

آنژیوگرافی قلب عوارض خاصی ندارد. معمولا بدون درد و هیچگونه ناراحتی است. مگر گاهی بیمار تپش قلب بگیرد که آن هم طبیعی است. البته در برخی موارد بیمار دچار استفراغ و تهوع یا برافروختگی موقت می شود که این موضوع بزودی تمام می شود. اگر در هنگام ورود کاتتر شخص بیمار (در مواقع خیلی نادر) دچار مشکل بشود. به سرعت داروهای لازم را مستقیما وارد قلب میکنند. و مشکل بیمار حل می شود . پس نیازی به نگرانی نیست .


مزایای آنژیوگرافی قلب 

همانطور که گفتیم آنژیوگرافی قلب درمان نیست. بلکه راه تشخیص بیماری است. در این روش وضع عروق قلب شخص بیمار مشخص شده و پزشک میتواند نوع درمان را با اطمینان خاطر مشخص کند. مزایای آنژیوگرافی میتواند شامل کاهش هزینه، کاهش عوارض بعد از جراحی، تشخیص بهتر بیماری و کوتاه شدن دوره بستری بیمار باشد. از آنژیوگرافی نه تنها برای عروق قلب استفاده می شود. بلکه برای بررسی عروق مغز، ریه، دستگاه گوارش و کلیه نیز کاربرد فراوانی دارد.


اقدامات بعد آنژیوگرافی قلب 

اکثر بیماران چند روز بعد از آنژیوگرافی قلب می توانند به کارهای روزمره خود بپردازند. ولی بعد از انجام این آزمایش باید چند روز از خود مراقبت کنند. برخی از اقدامات لازم بعد از آنژیوگرافی عبارتند از :

  1. از وان حمام به مدت سه روز ستفاده نکنید. بعد از 24 ساعت میتوانید ایستاده دوش بگیرید.
  2. در چند روز اول از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید .
  3. میزان مصرف آب و مایعات را تا چند روز بعد از آزمایش مدام افزایش دهید .

این نکته را یادآوری می کنیم که کاربرد معمول آنژیوگرافی قلب شامل بررسی مشکلات اکتسابی (تنگی عروق کرونر)، تایید ناهنجاری‌های مادرزادی قلب (سوراخ‌های داخل قلب یا تنگی دریچه‌ها) ومی باشد. این آزمایش قبل از عملهای جراحی قلب برای تشخیص بهتر بیماری انجام می شود. نکته دیگر اینکه در آنژیوگرافی قلب فشارهای داخل قلب، مشاهده عروق کرونر، حفره‌های قلبی و عروق بزرگ و به طور مستقیم اندازه گیری خواهد شد. و اینکه اقدامات درمانی در آنژیوگرافی نیز امکان‌پذیر بوده که از جمله آنها آنژیوپلاستی به معنی ترمیم رگ است.

آنژیوگرافی قلب درمان بیماری قلبی نیست بلکه روشی برای کشف علت بیماری است تا بعدا درمان را پیشنهاد کنند. 

سی تی آنژیوگرافی

سی تی آنژیوگرافی بعنوان روش غربالگری بیماری عروق کرونر نباید استفاده شود. این روش هرچند که یک روش تشخیصی بسیار دقیق در بعضی بیماران قلبی است اما بعنوان جانشین روش آنژیوگرافی استاندارد و تهاجمی در بیمارانی که کاندید درمان های مداخله ای آنژیوپلاستی یا جراحی بای پس کرونر هستند مورد پذیرش قرار نگرفته است و در صورتی که در سی تی آنژیوگرافی تنگی شدید و قابل توجهی دیده شود باید بیمار آنژیوگرافی کرونر استاندارد را انجام دهد.

یکی از مواردی که سی تی آنژیوگرافی بسیار دقیق و کمک کننده است آنرمالی های عروق کرونر است .

سی تی آنژیوگرافی عروق کرونری یک امتحان غیر تهاجمی است. آنژیوگرام های کرونری و کاتتریزاسیون قلبی تهاجمی تر بوده و عوارض بیشتری در رابطه با اجازه دخول رگی بداخل شریان و انجام با مهارت یک کاتتر دارد و همچنین نیاز مدت زمان بهبودی بیشتری نسبت به سی تی آنژیوگرافی کرونری دارد. فایده اصلی سی تی آن است که ما را قادر می سازد که تصاویر استخوان، بافت نرم و عروق خونی را همزمان داشته باشیم. بنابراین برای تشخیص دلایل دیگری که موجب ناراحتی شما گردیده است (از قبیل صدمه دیدن، آئورت یا آمبولی در ریه ها ) مناسب است .

برخلاف دستگاه اشعه معمولی، سی تی اسکن تصاویر با جزئیات خیلی بالا از بسیاری از انواع بافتها در اختیار ما میگذارد .

هیچ تشعشعی بعد از امتحان سی تی در بدن بیمار باقی نخواهد ماند. اشعه های X بکار رفته در سی تی اسکن معمولا  اثرات جانبی ندارد .

سی تی آنژیوگرافی قلب ممکن است نیاز به جراحی را حذف کند و اگر هم جراحی نیاز شد در روند صحیح عمل جراحی کمک خواهد نمود .

مراکز سی تی آنژیوگرافی قلب، با دارا بودن امکانات و تجهیزات لازم، دارای بالاترین دقت تشخیصی بیماری های قلبی بوده و می تواند بررسی و تشخیص بیماری های قلبی و عروقی شما را به بهترین شکل ممکن و با بیشترین دقت و با دستگاه های سی تی آنژیو انجام دهد.

آنژیوگرافی یا سی تی آنژیو

آنژیوگرافی و سی تی آنژیوگرافی هردو روش‌هایی دقیق برای بررسی رگ‌‌های اصلی خون رسان (کرونر) قلب هستند. اما هزینه‌ آنژیوگرافی که با عبور یک لوله باریک از رگ پا به قلب انجام می‌شود، تقریبا سه برابر هزینه‌ سی تی ‌آنژیوگرافی است که فقط با یک تزریق وریدی در دست انجام می‌شود. زمانی که صرف آنژیوگرافی می‌شود نیز چندین ساعت بیشتر از سی تی ‌آنژیوگرافی است

با استفاده از سی تی اسکن قلب می‌توان نقشه تنگی‌های عروق را به دست آورد و بعد تصمیم به انجام آنژیوپلاستی، بای‌پس عروقی و... گرفت .

در سی تی ‌آنژیو، ماده حاجب (ماده‌ای برای افزایش کنتراست در پرتونگاری) با سرعت بالا در ورید دست تزریق می‌شود. سپس این ماده به قلب و بعد از آن به سایر ارگان‌های بدن منتقل می‌شود. با در نظر گرفتن زمان ورود ماده حاجب به شریان‌های ارگان مورد نظر از آن عکسبرداری می‌شود.

گاهی‌اوقات شک بالینی پزشک مبنی بر اینکه بیمار گرفتگی رگ دارد، زیاد است. در چنین مواقعی از ابتدا بیمار آنژیو‌گرافی می‌شود. اما گاهی‌اوقات شک بالینی پزشک خیلی زیاد نیست. بنابراین سی تی ‌آنژیوگرافی انجام می‌شود. درهرحال تکنیک سی تی ‌آنژیو به اندازه آنژیوگرافی دقیق نیست. اگر احیانا سی تی ‌آنژیوگرافی یک رگ تنگ را نشان بدهد این تنگی حتما باید با آنژیوگرافی تایید شود. یعنی اگر سی تی ‌آنژیوگرافی نشان دهد رگ آنقدر تنگ است که نیاز به عمل جراحی دارد، جراح با گزارش سی تی ‌آنژیوگرافی بیمار را به اتاق عمل نمی‌برد. بلکه مجدد آنژیوگرافی انجام می‌دهد و با گزارش آنژیوگرافی او را جراحی می‌کند. بنابراین اگر شک بالینی پزشک در مورد گرفتگی رگ زیاد باشد انجام سی تی ‌آنژیوگرافی در واقع تحمیل یک هزینه اضافی به بیمار خواهد بود.

بیمار بعد از انجام عکسبرداری در سی تی ‌آنژیوگرافی می‌تواند ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بعد مرخص شود و مشکلی نخواهد داشت. سی تی ‌آنژیوگرافی عمل دردناکی نیست. فقط گاهی‌اوقات زمانی که ماده حاجب با سرعت داخل ورید تزریق می‌شود ممکن است ورید پاره شود و ماده زیر پوست برود که البته این اتفاق بسیار نادر است و سالی یک یا دو بار بیشتر رخ نمی‌دهد. هزینه سی تی ‌آنژیوگرافی تقریبا یک‌سوم آنژیوگرافی است. البته سی تی ‌آنژیوگرافی انواع مختلفی دارد برای مثال می‌توان به سی تی ‌آنژیوگرافی مغز، قلب، ریه و... اشاره کرد.


منابع:

http://iranheart.ir

https://iranheart.ir

https://asanteb.com

درد قلب به چه دردی گفته می شود و چگونه از دردهای گوارشی تشخیص داده می شود؟

درد اختصاصی قلب، پشت جناق سینه منتشر می شود و با علائم دیگری همراه است. دردهای قلبی به طور معمول (اما نه همیشه) پس از فعالیت رخ می‌دهد. در زمان استراحت معمولا اگر دردی به وجود بیاید درد گوارشی است، دردهای قلبی به ندرت در زمان استراحت اتفاق می‌افتد. اگر همراه با درد علائمی مثل تعریق و تنگی نفس داشتید و احساس کلی ضعف و بی‌حالی وجودتان را گرفت اینها احتمالا ناشی از مشکلات قلبی یا عروقی است نه مشکلات گوارشی. اگر به فاصله بسیار کمی از غذا خوردن دچار سوزش معده و درد پشت جناغ سینه شدید این احتمالا ناشی از مشکلات گوارشی است به خصوص اگر بلافاصله پس از غذا خوردن دراز کشیدید احتمال بروز مشکلات گوارشی بیشتر است.


چطور بفهمیم سکته قلبی به سراغمان آمده است؟

فشردگی و درد قفسه سینه و درد قسمت بالای بدن مهم ترین علائم سکته قلبی هستند، اما سکته قلبی علائم دیگری نیز دارد که باید آن ها را بشناسید. درد قفسه سینه، رایج ترین علامت سکته قلبی است، چه تند و تیز باشد و چه کند. اغلب کسانی که دچار حمله قلبی می شوند، موقع سکته قلبی احساس می کنند کسی مرکز قفسه سینه شان را فشار می دهد. احساس فشردگی قفسه سینه چند دقیقه یا بیشتر طول می کشد، و یا اینکه مدتی از بین می رود و دوباره بر می گردد.


نارسایی قلبی چیست و چگونه درمان می شود؟

نارسایی قلبی به مفهوم ناتوانی نسبی قلب در پمپ کردن خون به درون سیستم گردش خون است. بدین ترتیب این بیماری موجب کمبود خون در اندام‌ها و در نتیجه ضعف و بی‌حالی شده و از طرفی تجمع خون در سیستم وریدی موجب ورم در اندام‌ها بخصوص پاها می‌شود. خوشبختانه داروهای مفیدی برای درمان نارسایی قلبی موجود است. یکی از این داروها دسته دارویی مدرها یا ادرار آورهاست که با افزایش دادن میزان ادرار باعث کم شدن حجم خون و برطرف شدن ورم در اندام‌ها می‌شود. دیگوکسین دارویی است که قدرت انقباضی قلب را زیاد می‌کند ولی متاسفانه دارای عوارضی است که استفاده از آن را بسیار محدود کرده است.


روشهای درمانی غیرجراحی بیماریهای قلبی، چه روشهایی هستند و چه تاثیری بر روند درمان بیماری دارند؟

در روش‌های جراحی، جراح از طریق قلب باز یا بسته بیمار را درمان می‌کند، اما در روش‌های مداخله‌ای غیرجراحی که متخصصان داخلی قلب آن را انجام می‌دهند با استفاده از روش‌های خاص بدون انجام عمل جراحی مراحل درمان طی می‌شود به عنوان مثال هنگامی که دریچه شش تنگ باشد می‌توان آن را با «بالون» باز کرد.


تفاوت آنژیوگرافی و سی تی آنژیوگرافی چیست و کدام یک بهتر است؟

آنژیوگرافی و سی. تی. آنژیوگرافی هردو روش‌هایی دقیق برای بررسی رگ‌‌های اصلی خون رسان (کرونر) قلب هستند. اما هزینه‌ آنژیوگرافی که با عبور یک لوله باریک از رگ پا به قلب انجام می‌شود، تقریبا سه برابر هزینه‌ سی.تی. ‌آنژیوگرافی است که فقط با یک تزریق وریدی در دست انجام می‌شود. زمانی که صرف آنژیوگرافی می‌شود نیز  بیشتر از سی.تی.‌آنژیوگرافی است. گاهی‌اوقات شک بالینی پزشک مبنی بر اینکه بیمار گرفتگی رگ دارد، زیاد است. در چنین مواقعی از ابتدا بیمار آنژیو‌گرافی می‌شود. اما گاهی‌اوقات شک بالینی پزشک خیلی زیاد نیست. بنابراین سی. تی. آنژیو انجام می‌شود. در هر حال تکنیک سی. تی. آنژیو به اندازه آنژیوگرافی دقیق نیست. اگر احیانا سی. تی. آنژیوگرافی یک رگ تنگ را نشان بدهد این تنگی حتما باید با آنژیوگرافی تایید شود. یعنی اگر سی. تی. آنژیوگرافی نشان دهد رگ آنقدر تنگ است که نیاز به عمل جراحی دارد، جراح با گزارش سی. تی. آنژیو بیمار را به اتاق عمل نمی‌برد. بلکه مجدد آنژیوگرافی انجام می‌دهد و با گزارش آنژیوگرافی او را جراحی می‌کند. بنابراین اگر شک بالینی پزشک در مورد گرفتگی رگ زیاد باشد انجام سی. تی. آنژیوگرافی در واقع تحمیل یک هزینه اضافی به بیمار خواهد بود.


چه زمانی تنگی نفس نشان دهنده بیماری قلبی است؟

در صورتی که تنگی نفس با فعالیت بدنی تشدید شده، در حالت خوابیده نسبت به حالت نشسته افزایش یابد و اگر همراه تورم پاها و همراه با حملات تنگی نفس شبانه باشد، علل قلبی نظیر نارسایی قلب و مشکلات دریچه‌ای قلب مطرح بوده و با اکوکاردیوگرافی به راحتی قابل تشخیص است.


منابع:

http://iranheart.ir

drhasanabadi.com

موردی جهت نمایش وجود ندارد